Brit nagykövet: továbbra is stabil a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok helyzete
Nagy-Britannia magyarországi nagykövete szerint továbbra is stabil a szigetországban dolgozó magyarok helyzete a szerdán jóváhagyott brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezet alapján.
Iain Lindsay az M1 aktuális csatornán csütörtökön azt mondta, sikerült egy olyan megállapodás-tervezetet létrehozni, amely rendezheti az Egyesült Királyságban élő 3,5 millió külföldi - köztük 250 ezer magyar - sorsát.
Hangsúlyozta: Nagy-Britannia tiszteletben tartja azt, amit a külföldiként dolgozók gazdaságilag és kulturálisan hozzátesznek az országhoz.
Elmondta: két év alatt született meg az a 570 oldalas megállapodás-tervezet, amelyre mérföldkőként lehet tekinteni a Brexit-tárgyalások során. A dokumentum biztosítja azt, hogy ne legyen egy "kemény határ" Észak-Írország és Írország között, továbbá pénzügyileg is méltányos, hiszen 39 milliárd fontban (14 ezer milliárd forintban) állapítja meg a brit pénzügyi kötelezettséget az EU-val szemben - tette hozzá.
A népszavazás megismétlésének lehetőségéről a nagykövet azt mondta: ezzel kapcsolatban a politikai zaj egyre erősödik 2019-hez közeledve, de sem a brit ellenzék, sem a kormánypárt nem szeretne megismételt népszavazást.
Kiemelte: az Egyesült Királyságban ritkán tartanak népszavazást, két és fél éve 18 millión egy demokratikus népszavazáson a Brexitre szavaztak, ezt pedig nem lehet felülírni.
A brit parlament ma tárgyalja a kormány által szerdán elfogadott megállapodás-tervezet, november 25-én pedig a tervek szerint rendkívüli EU-csúcsot tartanak megállapodás megkötése érdekében. A megállapodás-tervezet szerint megkötések nélkül Nagy-Britanniában maradhatnak azok a külföldi EU-állampolgárok, akik a Brexit jövő márciusra várható dátuma után előirányzott, várhatóan 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig már öt évet eltöltöttek az országban.