Tovább emelkedtek a termelői árak Kínában februárban
Tovább emelkedtek a termelői árak Kínában februárban a nyersanyagok árának növekedése miatt, miközben a fogyasztói árak esetében folytatódott a csökkenő tendencia - közölte szerdán a kínai statisztikai hivatal.
Az adatok szerint a termelői árak éves bázison 1,7 százalékkal nőttek februárban. Az áremelkedés mértéke ezzel jelentősen nőtt a januári 0,3 százalékhoz képest, ami egy év óta az első példa volt a termelői árindex bővülésére. A februári adat a leglendületesebb növekedést tükrözte 2018 novembere óta. Elemzők mérsékeltebb, 1,5 százalékos árnövekedésre számítottak.
Havi összevetésben a termelői árak 0,8 százalékkal nőttek januárról februárra.
A termelői árak emelkedésének hátterében a nyersanyagok - különösen a nyersolaj és a vasfémek - árának éles emelkedése állt februárban, amelyet a nemzetközi árnövekedés és az élénkülő belföldi kereslet együttes hatása idézett elő - állt a közleményben.
A fogyasztói árindex mindeközben 0,2 százalékkal csökkent februárban a tavalyi azonos időszakhoz képest. Elemzők 0,4 százalékos zsugorodásra számítottak a januárban regisztrált, 0,3 százalékos árcsökkenést követően.
Havi összevetésben a fogyasztói árak 0,6 százalékkal emelkedtek januárról februárra.
Az élelmiszerek árát illetően éves bázison 0,2 százalékos zsugorodást mértek februárban, szemben a januárban jelentett 1,6 százalékos emelkedéssel. Tung Li-csüen, a statisztikai hivatal szakértője az adatokhoz mellékelt közleményben rámutatott: az élelmiszerek árindexén belül a sertéshús árának markáns - 14,9 százalékos - visszaesése a múlt évi, viszonylag magas bázisadatnak köszönhető, amelyet akkor az ország sertésállományát megtizedelő afrikai sertéspestis-járvány idézett elő.
Az élelmiszerek és energiaforrások árát nem tartalmazó maginfláció stabil maradt a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva a januári 0,3 százalékos zsugorodás után.
Kína a világ jelentősebb gazdaságai közül egyedüliként tudott gazdasági növekedést elérni 2020-ban. A bruttó hazai termék (GDP) tavalyi 2,3 százalékos bővülését követően Peking idénre 6 százalék feletti növekedést irányozott elő, a gazdaság egészséges fejlődését megcélozva - közölte pénteken Li Ko-csiang kínai miniszterelnök az idei parlamenti ülésszak megnyitóján. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mindazonáltal januárban 8,1 százalékos növekedést jelzett előre a kínai gazdaság idei teljesítményét illetően.