Szabaduljon meg mielőbb a húszezreseitől
Az MNB hamarosan bevonja a 2015 előtt kibocsátott 20 ezer forintos bankjegyet. A bevonás napjáig, azaz 2016. december 31-ig használhatóak a vásárlások során a régi bankjegyek.
A vásárlások során érdemes régi 20 ezresekkel fizetni az év végéig, így a rendelkezésre álló régi bankjegyek a természetes készpénzforgalmi folyamat során cserélődnek le.
A bevonás napját követően a hitelintézetek a posta pénztárai még három évig, az MNB pedig még 20 évig cseréli névértéken (díjmentesen) törvényes fizetőeszközre a régi 20 ezer forintosokat.
Az új húszezresek bevezetését követően rövid idő alatt 31 százalékra emelkedett az új bankjegyek aránya a régiek között. Jelenleg összesen 38 millió új 20 ezer forintos bankjegy van forgalomban.
Hamarosan jön az új 5 ezres és 2 ezres
A cél az, hogy 2018-ra azt az állapotot érjük el, hogy minden egyes forgalomban lévő címletből már csak egy, a megújított változat legyen forgalomban - mondta el a sajtótájékoztatón Pataki Tibor, Készpénzlogisztikai igazgató (MNB).
Az igazgató a Pénzcentrum kérdésre elmondta, hogy a következő bankjegycsere egy ütemben valósul meg: egyszerre fogják lecserélni az 5 ezer és a 2 ezer forintos bankjegyeket. A nehezén már túl van a jegybank, ugyanis ezekből a kisebb bankjegyekből már jóval kevesebb van forgalomban. A 10 és 20 ezresek váltásával már a készpénzcsere 70 százalékán túl vagyunk - tette hozzá Pataki Tibor.
Ezket az új bankjegyeket leghamarabb a jövő év első negyedévében foghatjuk a kezünkben. - tudta meg a Pénzcentrum.
Az 5 forintosok maradnak
Kérdésünkre megerősítette az igazgató, hogy az vásárlói szokások - amit folyamatosan figyelnek - nem teszik szükségessé az 5 forintos pénzérme kivonását a forgalomból.