Fél az utcán és rengeteget dolgozik – így él egy átlagos magyar ma
Sokat szoktunk panaszkodni azon, hogy valahogy Magyarországon mindenki mérhetetlenül pesszimista, pedig az összevető statisztikák szerint egyáltalán nem is vagyunk annyira rossz helyzetben. Az Eurostat, az Európai Unió közös statisztikai hivatala összevetette a tagállamok polgárainak életminőségét, na de vajon hogy is szerepelt Magyarország?
1. Kormányzat és jogrendszer
A maximális adható 10 pontból átlagosan 5,1 pontot adtak a magyarok arra, hogy mennyire találják megbízhatónak a hazai jogrendszert és kormányzatot, ezzel valamivel az uniós átlag előtt járunk.
Szintén érdekes, hogy bár a kormányban mi sem igazán bízunk, az EU-s képviselő választás így se érdekelte a kutyát sem, a szavazatképes választók kicsit több mint negyede ment csak el voksolni.
2. Közbiztonság
Nem ilyen jó a helyzet a közbiztonságnál, a megkérdezett magyarok 35 százaléka egyáltalán nem érzi magát biztonságban az utcán éjszaka, mindössze 17,4 százalék megy félelem nélkül ki az utakra. Jócskán le is maradtunk az uniós átlagtól, és a mezőny végén kullogó Litvániát sem sokkal hagytuk le.
3. Egészségi állapot, várható élettartam
Nem gondolkodunk túlságosan optimistán saját egészségi állapotunkról, a magyarok csupán 57,6 százaléka gondolja jónak saját egészségét, ez jelentősen elmarad az uniós 65 százaléktól.
A várható élettartam talán egész Európa szempontjából a legkiegyensúlyozottabb adat, nincsenek lényegesen nagy eltérések, bár azért az még így is szembeötlő, hogy a fejlett uniós országokban az átlagos várható élettartam négy évvel több mint itthon.
4. Időbeosztás
A magyarok kétharmadának nincsen nagy problémája idejének elosztásával, bár azért az mindenképpen sokkoló adat, hogy egy átlagos magyar közel tíz órával többet dolgozik hetente, mint holland társa. Szintén érdekesség, hogy a folyamatos válsággal küzdő Görögországban dolgoznak arányosan messze a legtöbbet egy héten.
5. Munka
A magyarok döntő többsége szereti a munkáját, csupán 21,3 százalék elégedetlen jelenlegi állásával, ez egyébként teljes egészében megfelel az uniós átlagnak is. Mind elégedettség, mind teljesen foglalkoztatottság szempontjából a skandináv országok állnak az élen.
6. Lakhatás
A hazai népesség közel háromnegyede nagyjából elégedett lakáskörülményeivel, bár az uniós átlaghoz képest durván nagy probléma az, hogy túl sokan laknak egy házban vagy lakásban. A statisztika szerint a magyar gyerekek többsége osztozik egy szobán testvéreivel.
7. Általános elégedettség
Ezen a skálán a lehetséges 10 pontból 6,1-et ér el Magyarország, a népesség 38,5 százaléka kifejezetten elégedetlen életkörülményeivel. Ez elmarad az uniós átlagtól, viszont még jócskán a szegényebb tagállamok előtt járunk így is.