Jump to content

Szabadság után munkába állni mindenkinek fájdalmas

2017. 01. 04. 15:46


Akár a nyári, akár az ünnepi szabadságról való visszatérés mindig fájdalmas. Kicsit úgy érezzük magunkat, mint a nyáriszünet után az első tanítási napon. A rossz közérzet mellett a szabadságunk alatt összegyűlt e-mailek tömkelegéről, és az iktatásra váró postáról ne is beszéljünk.

Fogadgkozunk, hogy az idén mindent határidőre leadunk, nem várunk semmivel az utolsó pillanatig, rend lesz az asztalunkon, a fiókunkban, stb. Megújulva, kipihenten, tettrekészen és sokkal hatékonyabban megváltjuk a világot! De valahogy túl kell lendülnünk az első pár napon. Ehhez adunk néhány tippet.

Időzítsünk  

Lehet, hogy már későn szólunk, de talán a következő hosszabb szabadság előtt jól jöhet a következő tanács: mindig legyen egy napunk a vakációból való megérkezés és a munkakezdés között. Ne essünk be azonnal az irodába, a síelést, nyaralást, szabadságot szombaton is be lehet fejezni és vasárnap egy kicsit még rá tudunk készülni a hétfőn újra beinduló mókuskerékre.

E-mailek: csekkoljam, ne csekkoljam a szabi alatt?

Olvassunk vagy ne olvassunk leveleket a szabadság alatt? Nagy kérdés. Sokan azt gondolják, hogy az e-mailek olvasásával már menet közben csökkenteni tudják azt a levélhalmot, ami majd az első munkanapon fogadja őket. Áthidaló megoldás lehet, ha szűrőket állítunk be, hogy kiktől fogadunk el leveleket a pihenés alatt. Van, aki feszült lesz attól, hogy nem jut hozzá friss információkhoz egy adott projekt kapcsán és ez ugyanúgy elronthatja a szünetet. Ám a levelek csekkolását még így is jobb, ha szabályokhoz kötjük. A leveleinket töltsük le reggel, mielőtt a család felébredne, és félóra után kapcsoljuk ki a gépünk vagy a telefonunk szinkronizálását újabb 48 órára.

Legyünk őszinték magunkkal, aki előre tudja, hogy nem bírja ki a levelei nélkül, csak tegye fel a kérdést: megéri-e a munkát bevinni a magánélet területére szabadság alatt (is)? Jobb elengedni az egészet.

Dolgozzunk előre

Már indulás előtt készülni kell a visszatérésre. Ha a szabadság utánra esnek fontos projektek határidejei, tanácsos előre dolgozni vagy a feladatokat átadni. Az első munkanapokon nem lehet a korábbi fordulatszámra felpörögni és ez frusztrációt okozhat.

Idő kell a visszarázódáshoz

Adjunk magunknak időt a belerázódásra. Ne várjuk el magunktól, hogy már az első napon a topon legyünk és ne töltsön el kudarccal, hogy sok mindent nem sikerült elintéznünk. Az emailezésben a szabadság előtt egy nappal későbbi visszatérési dátumot is beállíthatunk, ha nem akarjuk, hogy már az első napon megrohamozzanak az ügyfelek.

Állítsunk fel sorrendet

Priorizáljuk az elvégzendő feladatokat. Fussunk át minden emailt, megkeresést és osztályozzuk őket fontossági és sürgősségi szempontok alapján.

Három hét szabadsággal előzhető meg a kiégés

A szervezetünk minimálisan három hét szabadsággal tud mit kezdeni. Körülbelül 5-7 nap kell ahhoz,  hogy átálljunk a megszokott ritmusról a pihenésre. Az ezt követő két hét kikapcsolódás már igazi védelem a kiégés ellen. Ezzel szemben a gyakorlat sajons az, hogy jó, ha valaki egy hét szabadságra el tud menni. A legtöbb munkáltató ugyanis nem veszi jó néven, ha egyhuzamban három hét szabit veszünk ki.

Ha csak egy hét nyaralásra van pénzünk, de ki tudunk venni három hét pihenőt, akkor a második héten menjünk vakációzni. Az átállás után így élményszerűen eltölthető a második hét, a harmadikon pedig jöhetnek a kisebb kirándulások, otthoni programok. Az ilyen nyaraláson biztosan ki tudjuk pihenni magunkat” – mondja a szakember.

(Forrás: penzugyguru.hu; kép: FreeDigitalPhotos.net)