Bárcsak sose nyertünk volna!
Egy nagyobb nyeremény hallattán mindenki elábrándozik azon, hogy pár millió forinttal mennyivel boldogabb lenne, megoldaná az életét és nem lennének problémái. Boldogság, jólét, béke és szeretet, pedig a legtöbb lottómilliomosnak csak bajt hozott a fejére a nem várt gazdagság, sőt, van aki perelt is miatta.
Egymillió fontos boldogtalanság
Jane Park 17 éves korában nyert egymillió fontot Nagy-Britannia lottóján. A kezdeti boldogság nem tartott sokáig, a lány azóta beperelte a lottótársaságot amiatt, hogy ennyire boldogtalan lett. A lány azért ment bíróságra, mert szerinte 18 éven aluliaknak nem szabadna engedélyezni a szelvények kitöltését. Ezzel szeretné megakadályozni, hogy mással is ez történjen. Elmondása szerint az a tény, hogy ennyi pénze van, nagyon sok irigyet szerzett neki, amitől boldogtalan lett. Folyamatosan csak panaszkodott mindenkinek, hogy milyen rosszra fordult az élete a nyeremény átvétele óta. A lottótársaság végül felajánlotta, hogy visszaveszik a nyereményt, de Jane nem élt a lehetőséggel.
Öngyilkosságba hajszolta a kétmillió font
A brit Callie Rogers 14 évvel ezelőtt, 16 éves korában nyert kétmillió fontot a lottón. A nyereményből megvett mindent, amiről korábban csak álmodott: vett azonnal négy házat, luxusnyaralásokra utazott, mégsem volt boldog. Akkora terhet jelentett számára a hatalmas nyermény, hogy mély lelki válságba került és a pénz okozta nyomás miatt kétszer is megpróbált öngyilkosságot elkövetni. Szerencsére mindkétszer megmentették, de a pénzét már nem tudták: a lány 22 éves korára az egész nyereményét elverte, takarítóként kezdett dolgozni és hazaköltözött a szüleihez.
Néhány hét után kijózanodunk
Azt gondolnánk, hogy a sok pénz elegendő a boldog, kiegyensúlyozott élethez. De nem. A hirtelen a nyakunkba szakadt vagyon csak még nyilvánvalóbbá teszi addigi jellemvonásainkat, negatív tulajdonságainkat, hozzáállásunkat, ami igazából meghatározza, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. A tapasztalat az, hogy a legtöbb lottónyertes az első néhány hét után kijózanodik, és mázsás súlyként nehezedik rá a tudat, hogy felelősséggel tartozik ennyi pénz felett. Többségük például állandóan azon dolgozik, hogy eltitkolja kilétét, megvédje házát, autóját, pénzét a tolvajoktól. Aki nyilvánosságra hozta, hogy nyert, az zaklató leveleket kap, sok irigye lesz, és azok is ellene fordulhatnak, akik addig támogatták. Sok családtag, rokon vagy barát úgy érzi, nem kapott igazságosan nagy részt a pénzből, amit persze a nyertesnek „kötelező” adnia.
Visszakívánják régi életüket
Amerikai kutatások szerint egy évvel a nagy nyeremény átvétele után a szerencsések boldogságszintje ugyanazon a szinten van, mint azoké, akik egy petákot sem tettek zsebre. Kaliforniában már betegségként is kezelik a hirtelen meggazdagodás után következő lelkiállapotot és elégedetlenség-érzést: a sudden wealth syndrome-ban szenvedő betegek depressziósak, új életük miatt tele vannak félelmekkel, úgy érzik, senkinek sem tudnak igazán megfelelni. Ráadásul sok minden van, amit pénzen sem lehet megvenni: szeretet, az igazi családi összefogás, az egészség, a pozitív életszemlélet, a lelki egészség, az optimizmus, az önbecsülés, a kiegyensúlyozottság, az élet értelmének megtalálása nem a pénztárcánk méretén múlik.