Elfogadták az új Mt. tervezetét
A kormányszóvivő és a foglalkoztatsért felelős államtitkár közösen jelentették be: a kormáyn elfogadta az új Munka törvénykönyve tervezetér.
Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtökön Budapesten közölte: A kormány szerdán elfogadta az új Munka törvénykönyve koncepcióját. Az új tervezet egyértelműen javítja a versenyképességet, valamint helyzetbe hozza a kis- és középvállalkozásokat is – szögezte le a szóvivő. A kormányszóvivői tájékoztatón Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta: a kormány által elfogadott dokumentum 99 százalékban megegyezik az elmúlt hetek konzultációi során kialakult verzióval. A politikus szerint a kollektív „lábban”, tehát a szakszervezeti szabályozásban maradtak fenn véleménykülönbségek, a törvényalkotási folyamat ugyanakkor még nem zárult le. Ez azt jelenti, hogy lehetőség van további javaslatok és vélemények megfogalmazására is.
Czomba Sándor a szabályozással kapcsolatban kiemelte: A törvénykönyvben szerepel a védett kor intézményét, megmarad a 20 nap alapszabadság és a plusz 10 nap pótszabadság is, a munkavállalók pedig az eddigi öt helyett hét nappal gazdálkodhatnak szabadon. A munkavállaló kérésére legalább 14 nap szabadságot egybefüggően kell kiadni – tette hozzá az államtitkár. A politikus úgy véli, hogy a védett kor intézménye a jelenlegi, Európai Unióban jellemző szabályozás szerint meglehetősen esetleges védelmet ad, ezért azt a törvény megerősíti. Csak lényeges kötelezettségszegés, illetve szándékos vagy súlyos gondtalanság esetén lehet elbocsátani a védett munkavállalót. A – koruknál vagy egyéb körülményeknél fogva - védett munkavállalókat igyekeznek majd megvédeni az esetleges visszaélésektől is – állítja Czomba.
Az új szabályozás 200 helyett 250 óra túlmunka kikötését engedélyezi a munkaszerződésben, 300 óra rögzítésére pedig a kollektív szerződésben van lehetőség. Nem változnak az éjszakai műszakpótlékok, ám Czomba szerint a délutáni pótlékok vitás témának számítottak. Műszakpótlékok esetén három lehetősége van a munkáltatónak: átalányban fizetik ki, vagy az alapbérbe építik be, esetleg egységesen 30 százalékos a műszakpótlékot állapítanak meg. A pótlékokat este 6 órától másnap reggel 6-ig, vagyis a jelenlegi szöveg alapján nem választják szét a délutáni és az éjszakai pótlékot.