Elemzők: Forintgyengülés miatt nőtt az adósság
Az MTI elemzőket kérdezett meg a magyar államadósság növekedésének okairól – a szakemberek leginkább a forintgyengülésnek tudják be a GDP-arányos adósságráta növekedését, de szerintük ebben szerepet játszott a Központi Statisztikai Hivatal GDP-revíziója is.
A Magyar Nemzeti Bank hétfői beszámolója alapján Magyarország 82,6 százalékos GDP-arányos államadóssággal rendelkezik. Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője leginkább annak tudja be az adósságszint növekedését, hogy az államadósságot forintban számolják el, ám annak állománya majdnem felerészben devizában van.A szakértő elmondta, hogy 2012 második negyedévében lejár két olyan adósság, amelyek összértéke 3 milliárd euró. A forint a 2011 október-decemberi időszakban viszont tovább gyengült, így az év végén 80 százalék körüli GDP arányos államadósság várható – magyarázta Árokszállási.
Suppan Gergely, aTakarékBank elemzője úgy véli: a forintgyengülés mellett a KSH külkereskedelmi adatainak revíziója, illetve az ebből fakadó GDP-adatmódosítás is növelte az adósságrátát, hiszen a nominális GDP adatok csökkentek.
A forint a második és harmadik negyedév vége között 10 százalékkal gyengült az euróval és 17,6 százalékkal a dollárral szemben. A június végi államadósság 21.286 milliárd forintos összege akkor a GDP 76, százalékát tette ki, ez az MNB hétfői jelentése szerint szeptember végére a GDP 82,6 százalékára emelkedett és elérte a 22.931 milliárd forintot.