Hova fordulhatsz pénzügyi tanácsokért?
Mit tehetünk, ha van egy kis megtakarított pénzünk, és a lehető legjobb módon szeretnénk befektetni? Az összeg persze nem olyan nagy, hogy saját privátbankárt fogadhassunk, és mivel mi magunk nem vagyunk pénzügyi szakemberek, érdemes több helyről és embertől tanácsot kérni, információt gyűjteni.
Talán kézenfekvő megoldásnak tűnik, de még mindig sokan nem használják az internet nyújtotta előnyöket. Még mindig sokan döntenek egy bizonyos befektetési forma mellett kizárólag óriásplakátok vagy tévéreklámok hatására. Pedig ha néhány órát a világhálón való keresgélésre, tájékozódásra szánunk, számunkra jóval ideálisabb megoldásokat is találhatunk. Így néhány óra ráfordítással akár tízezres vagy százezres nagyságrendű összeget is megtakaríthatunk.
Találkozhatunk befektetési tanácsadókkal is, ám ha úgy döntünk, hogy kikérjük a véleményüket, legyünk körültekintőek. Akadnak ugyanis olyan, magukat tanácsadónak kiadó "szakértők", akik leginkább egy bizonyos termékre szeretnének minket rábeszélni. Legtöbbjük azonban szerencsére nem ebbe a kategóriába tartozik. A valódi tanácsadók mind engedéllyel rendelkeznek, amelyet bármikor ellenőrizhetünk a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján.
Magyarországon ugyan még nem sok van belőlük, de főként a tengerentúlon nagy népszerűségnek örvendenek az úgynevezett befektetési klubok. A klubok első és legfontosabb célja, hogy a tagjai egymást segítsék tanácsaikkal, megosszák egymással saját tapasztalataikat, vagy akár közösen alakítsanak ki befektetési stratégiákat. Ehhez az kell, hogy aggályok nélkül, nyíltan tudjunk beszélni másoknak a befektetési dilemmáinkról, elképzeléseinkről, tapasztalatainkról. A befektetési klubok előnye, hogy a tagoktól egészen pártatlan, részrehajlástól mentes tanácsokat kaphatunk, nem kell attól tartanunk, hogy egy bizonyos termékre vagy szolgáltatásra akarnak rábeszélni bennünket. A kluboknak azonban van hátrányuk is: sokkal kevesebb az esély arra, hogy szakértői tanácsot kapunk, mint ha olyanokkal konzultálnánk, akiknek valóban a hivatásuk a befektetésekkel kapcsolatos tanácsadás.
Magyarországon még alig-alig használják, de nyugaton egyre elterjedtebb, hogy olyan szoftvereket, és gyakran azokkal egybekapcsolt szolgáltatásokat vesznek igénybe a befektetők, amelyek egyszerre adnak tanácsot, lehet velük személyre szabott befektetési tervet készíteni, és különböző forgatókönyveket lejátszani. Számos ilyen típusú szoftver elérhető már az interneten is, a segítségükkel magunk is modellezni tudjuk, hogy bizonyos feltételek és adottságok mellett az egyes befektetésekkel mekkora haszonra tehetünk szert. Azt azonban tudnunk kell, hogy ezek a szoftverek természetesen csak tájékoztató jellegűek lehetnek, a jövőbeni eseményeket semmiképp sem képesek megjósolni.