Jump to content

MH: Rossz gazdálkodás a Volánbusznál

2012. 02. 11. 00:00

A Magyar Hírlap birtokába jutott egy vizsgálóbizottsági jelentés a Volánbusz Zrt. gazdálkodásáról, amely a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. megbízásából készült. A jelentés alapján 2002 és 2010 között a Volánbusz menedzsmentje a társaság érdeke ellenében adott ki megbízásokat alvállalkozóknak.

A lap szombati számában megjelent írás állítja: egyes alvállalkozók a szerződésben megállapított díjakon felül is jelentős kifizetéseket kaptak 2002 és 2010 között a Volánbusztól, amely a társaságon kívüli érdekeket szolgálta. Az MH által megszerzett jelentés rámutat, hogy 2009-ben és 2010-ben is szakmai indok nélkül fizettek ki 560 millió forintot egyes beszállítók számára. Az állítólag jogszerűtlen kifizetéseket két címen könyvelték el: Egyrészt üzemanyag-árváltozásból adódó kompenzációként, másrészt a devizaárfolyam-változásból adódó járműköltségek kapcsán fizettek az alvállalkozóknak – ez a jelentés alapján a Volánbusz számára hátrányokkal járt.

A külsős autóbuszos személyszállítással foglalkozó cégeknek a Volánbusz éppen a fajlagos kilométerköltségek csökkentése miatt adott megbízást – az alvállalkozók alacsonyabb költségszintet ígértek. A kompenzációk kifizetése azonban éppen a 2010-es 272 millió forint költségmegtakarítást teszi zárójelbe, hiszen a pénz más csatornákon távozott a vállalattól. 2006 és 2009 között pedig kimutatható költségmegtakarítás sem volt – írja a napilap.

A Volánbusz 2002 és 2010 közötti vezérigazgatója Pekli Ferenc volt. Az MNV megbízásából készített jelentés alapján a helyzetért nemcsak a menedzsment, hanem az akkori állami vezetés is felelős, hiszen a társaságot a járműpark fiatalításának segíthette volna, ebben az esetben pedig nincs szükség alvállalkozók bevonására. „Az alvállalkozók új vagy az átlagosnál jobb minőségű autóbuszokkal bonyolítják le a forgalmat, hozzájárulva ezzel az autóbuszpark fiatalításához” – írja a Magyar Hírlap.