Hosszútávon 50 felett? Nem késő!
Csupán öt-tíz év aktívan töltött év, és egy jól megválasztott hosszú távú megtakarítás elég lehet ahhoz, hogy biztosítani tudjuk az anyagi biztonságunkat a nyugdíjba vonulás után. Persze az ideális az lenne, ha jóval korábban, a nyugdíjba vonulás előtt akár húsz évvel elkezdenénk a gyűjtögetést, de 50 éves kor körül sem késő belevágni egy hosszabb távú megtakarításba.
A tartós befektetési szerződéssel (TBSZ) például csupán három vagy öt évre van szükség ahhoz, hogy adókedvezményt kapjunk, vagy hogy megtakarításunkat teljesen adómentesen felvehessük. Ha ugyanis három évig nem nyúlunk a számlán tartott pénzhez, akkor a hozam, vagyis a kamat- és árfolyamnyereség után kötelezően fizetendő 16 százalékos kamatadó helyett csupán 10 százalékot kell befizetnünk, ha pedig még két évet tudunk várni, akkor teljesen kamatadómentes nyereségre tehetünk szert. A TBSZ esetében ráadásul nincs szükség arra, hogy havi rendszerességgel helyezzünk el pénzt a számlán, kizárólag az első, gyűjtőévnek nevezett időszakban lehet pénzt befizetni. Utána érdemes elfeledkezni a számláról, csupán egyetlen időpontot kell észben tartanunk, mégpedig azt, hogy mikor telik le az öt év. A számla ideális lehet például akkor, ha egy korábbi megtakarításunk felszabadul, és azt biztonságos helyen szeretnénk elhelyezni.
Aki hosszabb távon és rendszeresen tud pénzt félretenni, annak a nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) még jobb megoldás lehet. Mielőtt azonban számlát nyitunk, érdemes jól átgondolnunk a döntésünket. Ilyen számlát ugyanis csak abban az esetben jó kötni, ha biztosak vagyunk abban, hogy a nyugdíjba vonulásig már nem lesz szükségünk az itt elhelyezett pénzre.
Szintén jó megoldás lehet, ha úgy döntünk, hogy tagjai leszünk egy önkéntes nyugdíjpénztárnak, és havi rendszerességgel helyezünk el pénzt a számlánkon. Tíz év szorgalmas gyűjtögetés után jókora összeg áll majd a rendelkezésünkre, amelynek hozama ráadásul adómentesen szintén a számlánkat gyarapítja.
Köthetünk még megtakarítással kombinált életbiztosítást is, amely a saját és a családunk egészségét és anyagi biztonságát is garantálja. A biztosítás lejártakor kérhetjük a pénz egy összegben való kifizetését, de igényelhetjük életjáradék formájában való utalását is.
A fenti összeállításból is jól látszik, hogy számos lehetőség kínálkozik még ötven éves kor felett is arra, hogy jelentősebb összeget halmozzunk fel a számlánkon, amelyből majd a nyugdíjba vonulás után biztosítani tudjuk jólétünket és anyagi biztonságunkat. Bármelyik megoldást is válasszuk, valamennyi ajánlat hasonló alapokon nyugszik: rendszeresen félre kell tenni, és néhány évig nem szabad hozzányúlni az összegyűjtött pénzhez.