Világbank: Oroszországnak reformok kellenek
A Világbank kedden Moszkvában bemutatta legújabb Oroszországról készült országjelentését, amely elemzi az ország fő gazdasági problémáit. A nemzetközi szervezet szerint az orosz gazdaság lassan regenerálódik a válság után, amelyben leginkább a beruházások elégtelen szintje játszik közre.
A jelentés leírja: az orosz gazdasági növekedés tavaly 4,3 százalék volt, míg idén várhatóan 3,5 százalék lesz, azonban az önmagában kielégítőnek tűnő mutató történelmi és nemzetközi mércével lassú válság utáni felépülést jelent.
A Világbank emlékeztet arra is, hogy az orosz bruttó hazai össztermék mintegy 20 százalékkal kevesebb annál, amit a 2008-as pénzügyi válság előtti növekedési becslések jósoltak. Ezzel Oroszország az utolsó a Világbank 37 országot érintő hasonló felmérésében.
A gyenge helyreállás legfőbb tényezőjének az ország fejlettségi szintjéhez és leromlott állóeszköz-állományához képest alacsony beruházási rátát tartják – ez 2008-ban az orosz GDP 26,4 százalékát érte el, ám ez azóta 22 százalékra csökkent. A nettó tőkekiáramlás mértéke 2011-ben 84 milliárd dollár volt, amit a Világbank a bel- és külföldi befektetőket elriasztó korrupciónak, illetve a bürokráciának és a nem kielégítő jogi környezetnek tud be.
A Világbank szerint a befektetői bizalom a túlszabályozás, az állami tulajdon túl magas szintje és gazdasági életbe való túlzott állami beavatkozás jelenségeinek visszaszorításával kelthető fel. A strukturális akadályok elhárítása azért is szükséges, mert azok lassítják a termelékenység növekedését és a gazdaság diverzifikálását – magyarázza az országjelentés.
Ezzel párhuzamosan a Világbank jó intézkedéscsomagnak tartja a Putyin elnök tanácsadói csapata által korábban kidolgozott, privatizációt és deregulációt szorgalmazó Stratégia 2020 nevű reformtervet. Ennek célja a növekedés felgyorsítása és a nyersanyag- és energiahordozó-exporttól való túlzott függőség mérséklése.