Családi vakáció? Ennyiből megúszhatod!
Hosszú hétvége a szomszéd országokban? Kéthetes nyaralás a világ túlsó felén? Ha éppen utazáson töröd a fejed, az első, amit számba veszel, minden bizonnyal az, hogy mennyibe is fog ez kerülni. Egy kis kiruccanás ma már nem feltétlenül luxus, ha figyelembe veszel néhány tényező t, és egy kis szerencséd is van.
Mindegy, hogy az év melyik szakában járunk, egy kis levegőváltozás mindig jót tesz. Sokszor elég csak néhány nap az ország határain kívül, együtt a családdal, és máris feltöltődve folytatódhat a hétköznapi élet.
Persze itthon is lehet kellemes helyeket találni, a Balatonnál töltött egy, vagy két hét pedig ugyancsak üdítően hathat. Azonban jó ha tudjuk, hogy a közeli országokba szervezett kirándulások nem sokkal kerülnek többe, mint egy hosszú hétvége valamelyik fürdővárosunk wellness-szállodájában. A „szomszédaink” felé egy-egy akciós repülőjegy, vagy vonatjegy beleférhet a költségvetésbe, így máris egy új várost fedezhetünk föl. Az autó elsősorban a keletre eső országoknál lehet kiváló megoldás, mivel arrafelé még mindig sokkal kevesebbet kell fizetnünk tankoláskor, mint a magyar kutakon. Amennyiben hosszú hétvégére indulunk családostul, legalább 60-80 ezer forinttal kell számolnunk kedvező esetben, de a nem szomszédos, és drágább országokat csak nagy szerencsével tudjuk 100 ezer forint alatt megúszni, két gyerekkel pedig már szinte lehetetlen.
Utazáskor érdemes figyelembe venni azt az aranyszabályt, hogy kedvező árakat akkor találunk, ha hónapokkal előre, vagy a legutolsó pillanatban foglalunk. A kiszámíthatóságot kedvelők számára nyilván az előbbi a kellemesebb opció, ám ha nem tudjuk eldönteni, hova is mennénk, segítségünkre lehet, hogy milyen irányba találunk valamilyen last-minute akciót, akár csak napokkal az utazás előtt.
Ha nem elérhetetlen messzeségben szeretnénk tölteni a nyári vakációt, sokat spórolhatunk, ha magunk szervezzük az utat, mivel így nem kell külön fizetnünk egy iroda szolgálataiért. Lehet, hogy így nem olyan kényelmes az út, a szervezés sok internetes keresgélést és utánajárást igényel, és nem vár minket a reptéren az iroda munkatársa, hogy útbaigazítson. Azonban az 50-100 ezer forint, amit a saját szervezéssel nyerhetünk, még jól jöhet a nyaralás során.
Persze ha a Csendes-óceán valamely egzotikus szigetcsoportját látogatnánk meg, akkor szinte elkerülhetetlen az utazási iroda bevonása. Ilyen távolságok elérése azonban már túllépi az egymillió forintos keretet, különösen 4-5 fő esetén. Ehhez képest hasonló létszámnál az európai tengerpartok 300-400 ezer forint körüli összeget igényelnek.
Sok élethelyzetben 100 ezer forint is rengeteg pénznek számít egy nyaralás kedvéért. Bár mindenkinek hatalmas szüksége van arra, hogy egy kirándulással pezsdítse fel a szürke hétköznapokat, emiatt adósságba verni magunkat semmi esetre sem szabad. Ezáltal a rövid felüdülés hosszú távú stresszé válik, amivel az egész utazás értelmét veszti.