Kiszállhat a RWE a Nabucco-projektből
A német RWE energetikai vállalatcsoport a Nabucco gázvezeték konzorciumából való kiszállást fontolgatja – olvasható Der Spiegel német hetilap vasárnap megjelent számában.
A hetilap értesülései alapján a vállalat menedzsmentje egyelőre nem döntött a Nabucco-projektban való részvétel mellőzéséről, viszont az elmúlt hetekben berlini és brüsszeli politikusok felé is kommunikálta ennek lehetőségét. A konzorciumban való részvétel felülvizsgálatát a beruházási költségek megduplázása indokolja – a projekt ára 8 milliárd euróról 15 milliárdra emelkedett, mindeddig pedig sem Azerbajdzsánnal, sem Türkmenisztánnal nem sikerült földgázszállítási szerződést kötni.
A vállalat szóvivője a Reuters hírügynökség felé arról számolt be, hogy a „változó kondíciók” kapcsán megvizsgálják Nabuccóval szemben támasztott üzleti és stratégiai követelmények teljesíthetőségét, döntés azonban ennek kapcsán egyelőre nem születetett. „Az RWE továbbra is úgy véli, hogy a földgázvezeték az eredetileg elképzelt formában lenne a legjobb megoldás valamennyi érdekelt félnek” – szögezte le a szóvivő.
A Nabucco-vezeték az eredeti tervek alapján a Kaszpi-tenger térségéből szállítana gázt az Európai Un számára, amellyel elősegítené orosz földgáztól való függés mérséklését és növelné az ellátás biztonságát. A tervek szerint a vezeték 3900 kilométer hosszú lenne – ennek megépítésére és üzemeltetésére az osztrák OMV, a magyar Mol, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz Holding, a török Botas és az RWE 2004-ben hozta létre a bécsi székhelyű Nabucco Gas Pipeline International GmbH-t.
Áprilisban egy közleményben a Mol is bejelentette: az utóbbi időben több bizonytalanságot észlelt a projekt kapcsán, amelyek figyelmen kívül hagyása nehézkes lenne. A bizonytalanság egyik forrása a finanszírozási háttérből, ám a gáz forrása is hasonló problémákat vet fel.