Jump to content

Lakásvásárlás vagy lakásbérlés?

2012. 05. 16. 00:00

Bár nálunk egyáltalán nem megszokott, Nyugat-Európa legtöbb országában viszont bevett gyakorlat, hogy egész családok laknak bérelt ingatlanban. Magyarországon a saját lakás szinte természetesnek számít, pedig nem biztos, hogy minden élethelyzetben ez a legmegfelelőbb választás. Mindkét lehetőséget érdemes megvizsgálni, függetlenül a hagyományoktól.

Inkább a banknak, mint a főbérlőnek fizetem a bérleti díjat – mondják sokan, akik hitelre vett lakásukra esküsznek. Hiszen eme logika alapján ugyan mindkét esetben havonta kell fizetni, ám ha a pénzintézetnek törlesztünk, akkor az ingatlan a futamidő végén teljes mértékben a miénk lesz, míg a bérleti díj fizetése soha nem ér véget.

De a gazdasági válság, és a Magyarországon tapasztalható hitelkamat-emelkedés rávilágított, hogy nem ez az egyetlen szempont, a mit mérlegelnünk kell, ha bérlés vagy vásárlás között kell döntenünk. Nálunk ugyan hagyományosan természetesnek számítanak a saját ingatlanok, azonban mára kiderült, hogy az jóval nagyobb luxusnak számít, mint korábban gondolták volna sokan.

Érdemes kiszámolni, hogy ha például egy 10 millió forint értékű lakást bérlünk havi 60 ezer forintért, tíz év alatt még a háromnegyedét sem fizetnénk ki a vételárnak. Ezzel szemben ha bankhitelből próbálnánk meg hozzájutni egy ugyanilyen értékű lakáshoz, a végén a kamatok miatt aligha úsznánk meg 13 millió forint kifizetése alatt. Ráadásul utóbbi esetben komoly kockázatot jelenthet a kamat mértékének, vagy devizahitel esetén a forint erejének változása. Persze az albérletnél is emelkedhet időről időre a bérleti díj, ám ebben az esetben ha sokalljuk az összeget, könnyedén továbbállhatunk, ami a hitelre vett lakásról már nem mondható el.

Másfelől viszont a saját lakás törlesztése közben az a tudat, hogy az ingatlan sok-sok év múlva teljes mértékben a miénk lesz, igencsak megnyugtató lehet. Ahogy az is, hogy nem vagyunk kitéve a főbérlő életében beállt változásoknak, amelyek nem várt költözésre kötelezhetnek minket. Azonban természetesen az sem mindegy, hogy mekkora tartozást görgetünk magunk előtt. Ha hitelre vettünk egy ingatlant, akkor hosszú évekig milliós adóssággal rendelkezünk, amit minden körülmények között vissza kell fizetnünk, mert ha nem, elveszítjük a lakást, és a pénzünket is. Bérléskor viszont mindig csak az adott hónap néhány tízezer forintos díja áll fenn, amit ha nem tudunk rendezni, kereshetünk egy olcsóbb albérletet is.

Az albérlet lehetőségét még akkor is érdemes lehet megfontolni, ha egyébként annyi pénzt tudtunk félre rakni, amiből egy lakást tudnánk vásárolni hitel nélkül. Ebből a pénzből ugyanis nagyon sokáig élhetünk egy hangulatos bérelt lakásban. Ezen kívül fiatalon számos változás állhat be életünkben, mint például egy külföldi munkalehetőség, amelyet sokkal rugalmasabban tudunk kezelni, mintha közben egy ingatlanban állna a pénzünk.