Giró-Szász: a kormány segítené a kkv-hitelezést
Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtökön nem kívánta kommentálni azon lapértesüléseket, amelyek szerint a kormány a TakarékBank állami megvásárlását fontolgatja. A szóvivő ugyanakkor elmondta: a kabinet folyamatosan figyeli, mely lépésekkel ösztönözheti a kkv-szektor hitelezési aktivitásának javulását.
Az Index információi alapján az állam tulajdonában álló Magyar Fejlesztési Bank négymilliárd forintért vásárolná meg a TakarékBank 38 százalékát, a múlt héten pedig már a kapcsolódó adásvételi szerződés negyedik változatát dolgozták ki, mielőtt az eladó DZ Bank német vezetői Budapestre érkeztek volna. A portél szerint az állam a tranzakcióval a takarékszövetkezeti rendszerben szeretne meghatározó befolyást szerezni, amelyet a gyenge hitelezési aktivitás fellendítésére használnának.
A kormányszóvivő csütörtökön arról is beszélt, hogy a magyarországi telephellyel rendelkező, de külföldi stratégiai központú bankok a legutóbbi öt negyedévben mintegy 1400 milliárd forintnyi tőkét utaltak haza. Giró-Szász András az agresszív tőkekivonást nemcsak Magyarországra, hanem az egész régióra jellemzőnek tartja, amennyiben az adott országban a külföldi tulajdonú pénzintézetek dominálnak.
Giró-Szász leszögezte: a kormány világosan látja, hogy a kis- és középvállalkozói szektornak alternatívát kell nyújtani a hitelezésben. A kormány ezért döntött arról, hogy a Magyar Export-Import Bank Zrt.-t és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt.-t kizárólagos állami tulajdonba helyezik – tette hozzá a politikus. A szóvivő szerint a kormány folyamatosan figyeli, hogy milyen lépésekkel segítheti elő az említett szektor hitelezését, ám „ezen túlmenő sajtóhíreket” nem kíván kommentálni.