Hogyan fizesd vissza a diákhitelt?
A diákhitel nagy segítség, amíg főiskolára, egyetemre jársz, annak elvégezte után azonban érdemes jól végiggondolni, hogy milyen kötelezettségek várnak rád, és milyen lehetőségekkel élhetsz mindaddig, amíg vissza nem fizeted a teljes kölcsönt. Cikkünkből megtudhatod, hogy hogyan érdemes visszafizetned a felvett diákhiteledet.
Diákhitelt bárki kaphat, aki valamely főiskola vagy egyetem hallgatója, magyar állampolgár, és még nem múlt el 40 éves. Lehetőség van szemeszterenként államilag támogatott képzésben 200, költségtérítéses képzésben pedig 250 ezer forint igénylésére, amelynek törlesztését a hallgatói jogviszony megszűnése után kell elkezdeni. Az első két évben a minimálbér 6 százaléka, a harmadik törlesztési évtől pedig a két évvel azelőtti átlagjövedelem 6 százaléka lesz. Éppen azért, mert a kötelező törlesztőrészlet mértéke nem túl magas, könnyen előfordulhat, hogy – az egyébként más hitelszerződésekhez képest nem túl magas, és jól kiszámítható – a kamat mértéke meghaladja a törlesztést. Így annak ellenére, hogy rendszeresen fizetjük a részleteket, nemhogy nem csökken, de növekedni fog a diákhitel összege. A jelenség hátterében az áll, hogy a diákhitel visszafizetésekor először a kamatot törlesztjük, és csak ezután a tőketartozást. Abban az esetben pedig, ha a törlesztőrészleted mértéke nem éri el a kamat mértékét, kamattartozásod keletkezik, amelyet a következő évben hozzáadnak a tőketartozásodhoz.
Létezik arra is megoldás, hogyan lehet kivédeni a hasonló helyzeteket, ez pedig nem más, mint az előtörlesztés. A Diákhitel-központ által meghatározott törlesztőrészletet minden hónap ötödik napjáig rendszeresen át kell utalnod. Ezen felül viszont lehetőséged van pluszpénz befizetésére, ezzel tudod csökkenteni a tőketartozásod mértékét, mégpedig úgy, hogy az átutaláskor a közlemény rovatban a szerződésszámon túl beírod az „Előtörlesztés” kulcsszót is. Ezzel a módszerrel csökkentheted a tőketartozásodat, felszámolhatod az év közben keletkező kamatot, és lerövidítheted a hitel futamidejét. Különösen akkor, ha az egyetem vagy a főiskola befejezése után olyan ügyes és szerencsés voltál, hogy jó állást kaptál, és a fizetésed egy részét tudod nélkülözni.
A már hagyományosnak számító diákhitel mellett hozzájuthatsz 2012 szeptemberétől az új típusú diákhitelhez is, amely költségtérítéses képzésben résztvevő diákok számára jelent segítséget a tandíj kifizetéséhez. Míg a hagyományos diákhitel esetében legfeljebb 500 ezer forint vehető fel évente, addig az új program esetében a határérték a költségtérítés mértékétől függ. Az új típusú hitel kamata 2 százalékos lesz, a törlesztést 35 éves kortól kötelezően el kell kezdeni, a visszafizetéskor pedig 4-12 százalékot vonnak majd le a jövedelemből.