Jump to content

Hogyan lesz elég nyugdíjunk?

2012. 06. 08. 00:00

Egy családnak minden pénzügyi erőforrására szüksége van, elsősorban a gyermekek fejlődésének érdekében. De gondolnunk kell arra is, hogy a nyugdíjas éveink alatt se kelljen nélkülöznünk, ehhez viszont félre kell tennünk pénzt. Különösen úgy, hogy az állami nyugdíjrendszer gyakori változása nem biztosít kiszámítható öregkort.

Ahhoz, hogy kiszámíthassuk, mennyit is kell félretennünk az anyagi biztonságot nyújtó nyugdíjas évekért, ma már nem csak a kockás papír és a számológép áll rendelkezésünkre. A narancsjuice.hu-n található kalkulátorral például jó közelítéssel megtudhatjuk, hogy az egyébként járó nyugdíjon felül mennyit kell félretenni a kívánt havi összeg eléréséhez.

Egy harminc éves, 6 éve dolgozó férfi, aki 2010-ben bruttó 180 ezer forintot vihetett haza, mai értéken öregségére havi 100 ezer forintos nyugdíjat szeretne. A kalkulátor szerint ehhez az összesen 43 év szolgálati ideje alatt csaknem 8,2 millió forintot kell felhalmoznia, ami körülbelül 16 ezer forint félretételét jelenti havonta.

Egy a 38. évét idén betöltő családos nő 2010-ben 210 ezer forint havi bruttó keresettel rendelkezett, és arra számít, hogy nyugdíjas éveire legalább havi 120 ezer forintot kap majd. Eddig a gyerekneveléssel együtt összesen 15 év szolgálati idővel rendelkezik, a kalkulátor szerint pedig összesen a munkaévei során 2 millió 900 ezer forintot kell félretennie, ami 40 évvel számolva 6000 forint megtakarítást jelent minden hónapban.

Természetesen ezek a számok nem lehetnek pontosak, hiszen a jövőbeni keresetet nem képes belekalkulálni a nyugdíjunkba a program. Ezen kívül a következő 20-30 év alatt számos alkalommal változhat még a nyugdíjszámítás módja, illetve a nyugdíj értéke, ami akár messzemenően is megváltoztathatja a szükséges megtakarítás mértékét.

Ami viszont biztos, hogy ha a pénzt nem csak a párnahuzatban helyezzük el, a kamatokkal és a hozamokkal csökkenthetjük a havonta félreteendő pénz mennyiségét. Mivel a saját, és a családunk jövőbeni jövedelméről van szó, ezért érdemes elsősorban a hosszú távú befektetések között körülnézni. Az ideális helyzet megteremtésére viszont ezeket kombinálhatjuk rövid és középtávú eszközökkel is, így a különböző típusú megtakarításaink megnyugtató módon képesek csökkenteni a kockázatokat.

A befektetések hosszú távú megtervezése egyáltalán nem lehetetlen, noha nem egyszerű feladatról van szó. Ha ennyire tudatosnak érezzük magunkat a pénzügyek terén, és bizonyos megtakarítást folyamatosan tudunk vállalni, érdemes pénzügyi tanácsadóhoz fordulni segítségért.




Fotó: FreeDigitalPhotos