Jump to content

Az adótanácsadók az adóteher és az adminisztráció csökkentését szorgalmazzák

2012. 06. 14. 00:00

Az adó- és járulékterhek, valamint az adminisztráció együttes 10 százalékos csökkentése vállalkozásonként egy új munkahely finanszírozását tenné lehetővé a legalább tíz főt foglalkoztató kisvállalkozóknál - mondta Zara László, az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Az adóék - az összes bérköltségből a közteher aránya - Magyarországon közel 50 százalék, a környező országokban viszont legalább 10 százalékponttal kisebb - mondta Siklós Márta, az egyesület elnökhelyettese. Kiemelte, hogy a családi adókedvezmény nélkül 100 forint nettó bért ugyanekkora közteher sújt. Kifejtette, a magas bérteher megkerülésének legújabb technikája az, hogy a megemelt minimálbérrel foglalkoztatott személyt rész-munkaidőben jelentik be, de valójában teljes munkaidőben dolgozik, s a bére másik részét feketén kapja.

Zara László a lehetséges tennivalók között említette az elvárt béremelés megszüntetését és a 27 százalékos szociális hozzájárulási adó mérséklését. Fontosnak nevezte, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum növekedési üteme ne haladja meg a bruttó hazai termékét (GDP).

Az adminisztrációs teher az EU átlagának több mint a duplája Magyarországon, a második helyen Görögország áll - fejtette ki Vadász Iván alelnök. Az egyesület saját számításai szerint a kötelező bevallások rubrika-száma - a kért adatok mennyisége - 2005-től napjainkig megduplázódott.

Végül Zara László arról számolt be, hogy a vállalkozók adminisztrációs terheinek csökkentését előíró, múlt év végi kormányhatározat végrehajtása elakadt. A cél 500 milliárd forintos csökkentés volt. A teljes adminisztrációs költség a GDP 10,5 százalékát adja, de a kisvállalkozások - fajlagosan - tizennyolcszor többet költenek erre, mint a nagy cégek - tette hozzá az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke.