Jump to content

Végtörlesztés: 2,6 milliárd eurót helyezett ki az MNB

2012. 07. 03. 00:00

A tavaly őszi végtörlesztéshez kapcsolódóan a Magyar Nemzeti Bank összesen 22 tendert tartott, ezek során a hitelintézeteknek közel 2,6 milliárd eurót fizetett ki, ami a teljes végtörlesztett állomány 60 százaléka - olvasható az MNB-szemle kedden közzétett legújabb számában.

A Pulai György és Reppa Zoltán által írt, az MNB-szemlében a végtörlesztésekhez kötődő, jegybanki euróeladási programról megjelent tanulmány szerint 2011. október eleje és 2012. február vége között összesen 22 tendert tartott az MNB.

A tanulmány szerint a devizahitelek - törvény által lehetővé tett - végtörlesztéséhez kapcsolódóan a bankoknak nagy, ráadásul bizonytalan mennyiségű devizavásárlási szükségletük keletkezett. Ennek a bankközi devizapiacon történő kielégítése az euró/forint árfolyam számottevő emelkedését és volatilitásának növekedését okozhatta volna, ráadásul a forint gyengülését erősítő spekulációs hullámot indíthatott volna el.

Mivel ezek a folyamatok kedvezőtlen hatásúak lettek volna mind az inflációs kilátások, mind a pénzügyi stabilitás szempontjából, az MNB Monetáris Tanácsa úgy döntött, hogy a jegybank a végtörlesztések nyomán felmerülő eurószükségletet elégítse ki devizatartalékai terhére. Az MNB 2011. október 3-tól ezért egy új eszközt vezetett be, amelynek keretében eurót adott el forint ellenében hitelintézeti partnerei számára. Az MNB euróeladási programjának célja az volt, hogy a devizatartalék körültekintő, jól meghatározott feltételekkel történő felhasználásával elejét vegye a hazai fizetőeszköz leértékelődésének az ország sérülékenységének növekedése nélkül.

A hazai bankok helyzetét, és így az eszköz kidolgozását is nagymértékben nehezítette, hogy a szükséges végtörlesztésre kerülő állomány nagysága, és ennélfogva a fedezéséhez szükséges deviza mennyisége is bizonytalan volt. Az eszköz paramétereit tehát úgy kellett meghatároznia a jegybanknak, hogy a hitelintézetek folyamatosan tudjanak a jegybanktól devizát vásárolni, de a program a túlfedezést ne ösztönözze, továbbá a piaci árnál ne legyen olcsóbb az eszköz, de ne is rettentse el a bankokat az igénybevételtől.