Életbiztosítás a nyerő?
Eltelt néhány év a gazdasági válság kezdete óta, és azóta a felmérések szerint jelentősen átalakultak a magyar lakosság megtakarítási szokásai is. Az olyan dolgok, amelyekre 2004-ben még mertünk pénzt költeni mára luxuscikké változtak, és azok a hosszú távú céljaink, amelyeket nyolc évvel ezelőtt még nem tartottunk annyira fontosnak, mára létfontosságúakká váltak.
Az egyik legszembetűnőbb változás, hogy míg 2004-ben a 18 és 69 év közötti magyar lakosság közel 40 százaléka rendelkezett megtakarítással, addig ma a bármilyen típusú megtakarítással rendelkezők aránya mindössze 16 százalék – derül ki a Gfk Hungária felméréséből. Ez azt jelenti, hogy az eddig megtakarítással rendelkezők 24 százaléka minden korábbi pénzügyi tartalékát felélte az elmúlt néhány évben.
Nemcsak a megtakarítások számában volt azonban változás: jelentősen átalakult a megtakarítások célja, és ennek következményeként az egyes befektetési formák népszerűsége is. A megtakarítások céljai tekintetében továbbra is a váratlan kiadásokra való felkészülés áll az első helyen, de fontos a magyar lakosság körében a hosszú távú takarékoskodás is. A korábbi évekhez képest jelentősen emelkedett azoknak a száma, akik az öngondoskodás, a nyugdíjas évekre és a gyermekek jövőjéről való gondoskodás céljából takarítanak meg. Olyannyira, hogy a válaszadók harmada jelölte meg megtakarítási célként az öngondoskodást.
A gazdasági válság hatására egyre többen gondolkodnak hosszú távú befektetésekben és a biztosabb megtakarítási formákat preferálják. Nőtt azonban azoknak a száma is, akik éppen a bizonytalan jövő miatt a rövid távú megtakarítások kötésén gondolkodnak.
A hosszú távú megtakarítások kedvelői körében a legnépszerűbbek az életbiztosítások, a lakáselőtakarékossági-, és a nyugdíjelőtakarékossági számlák. Utóbbi két befektetési forma közös előnye, hogy egy adott idő eltelte után biztos hozamot garantálnak, miközben a befektetett pénz is biztonságban pihen. Ily módon garantálható, hogy az általunk megkeresett pénz jó helyen van, és amikor szükség lesz rá, például a gyermekeink elindulnak a saját útjukon, amikor esetleg elveszítjük az állásunkat, vagy amikor nyugdíjba vonulunk, a pénzünk rendelkezésre áll a számlánkon, és azt felhasználhatjuk arra, amire szükséges.
Fotó: FreeDigitalPhotos