Jump to content

Különóra a gyereknek? Ennyit szánj rá!

2012. 07. 13. 00:00

Éppen iskolás lett gyermeked? Hegedűn, vagy zongorán tanulna? Netán focizna, teniszezne? Mivel a legjobbat akarod neki, beíratod különórára, de számolnod kell a költségekkel. Persze az, hogy mennyit kell fizetni a foglalkozásért, sok mindentől függhet, az árak óránként 1500 és 4-5 ezer forint között szóródnak.

A legkönnyebb akkor a helyzetünk, ha gyermekünk rajz, vagy kézműves szakkörre szeretne jelentkezni, hiszen egyrészt az államilag támogatott különórák nem rónak vállalhatatlan terhet az általános- és középiskolás gyerekek szüleire: egy-egy ilyen tanfolyam félévente 10-20 ezer forintba kerül. Másrészt ezekhez a különórákhoz nincs szükség otthoni eszközökre sem, így nem igényel plusz pénzt sem a tandíjon felül.

Valamivel bonyolultabb a helyzet, ha gyermekünk zenét szeretne tanulni. Bár ehhez is rendelkezésre áll számos állami támogatású különóra, itt mindenképpen kalkulálnunk kell a hangszer beszerzésével is, ami ugyan egy furulya esetében nem jelent gondot, ám egy hegedű, vagy egy kisebb zongora már jóval költségesebb mulatság. Szerencsére sok művészeti iskola rendelkezik kölcsönözhető hangszerekkel, amelyek ingyen, vagy jelképes összegért megszerezhetőek. Ha erre az államilag támogatott keretek közt nincs lehetőségünk, dönthetünk a hangszervásárlás mellett, ami jobb esetben néhány tíz, rosszabb esetben akár több mint százezer forintot is felemészthet. Vannak azonban olyan hangszerboltok, ahol használt eszközöket vásárolhatunk természetesen az újnál jóval kedvezőbb áron, de vannak hangszerkölcsönzők a művészeti iskolákon kívül is. Persze a legszerencsésebb, ha akad olyan ismerősünk, rokonunk, akitől kölcsönkérhetjük a hangszert.

Mivel a zene esetében nagyon fontos az egyedüli gyakorlás, ezért azzal is számolnunk kell, hogy olykor egy-egy alkalommal magántanár segítségét kérjük. Ez újabb 1500, vagy akár 5000 forintot jelent a pénztárcánknak óránként. Hasonló a tarifa, ha gyermekünket magán nyelvtanárhoz küldjük. Utóbbi viszont mindenképpen megtérül, hiszen az iskolai keretek a legtöbb esetben nem alkalmasak arra, hogy a gyerekek megfelelő nyelvtudást sajátítsanak el, márpedig idegen nyelv nélkül manapság szinte lehetetlen boldogulni.

A legnagyobb eltérés az árak tekintetében valószínűleg a sportkülönórák között tapasztalható. Ugyan beírathatjuk a gyereket iskolai sportfoglalkozásra, ami szinte valamennyi intézményben ingyenes, de ez leginkább tömegsportot jelent, a versenysport színvonalától azonban távol áll. Ha viszont utóbbit szeretnénk nyújtani gyermekünknek, akkor mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. Egyes sportklubokban a foci, a kosárlabda, a kézilabda, vagy a pingpong nem kerül több e havi 5-10 ezer forintnál, de például a teniszoktatásért könnyedén kiadhatunk havonta 20-30 ezer forintot is úgy, hogy még a sportszerek beszerzéséről nem is gondoskodtunk.

Ha több gyerekről kell gondoskodnunk, akkor bizony a különórák komolyan megterhelhetik a családi költségvetést, noha hosszú távon nem is fektethetnénk be jobban ezt a pénzt. Mindenesetre figyelembe kell vennünk azt is, hogy egyszerre kettőnél több típusú különóra a legtöbb gyerek esetében már inkább visszafelé ha az eredményeire. Ezért egyrészt a saját pénztárcánk, másrészt a gyermekünk lelkesedése érdekében sem érdemes több tanfolyamra befizetnünk.




Fotó: FreeDigitalPhotos