Ezek a hiányszakmák ma itthon
Mérnök, informatikus és könyvelő – ha gyermekünk ezek bármelyikének tanul, valószínűleg nem lesz nehéz számára munkát találni. Ezek ugyanis jelenleg hiányszakmának számítanak, de nagyon sok állás található kereskedelmi és ügyfélszolgálati területen is. A z itthoni cégeknek ráadásul nem csak tapasztalt munkaerőre van szükségük, hiszen a válságban előszeretettel alkalmaznak gyakornokokat is.
Az egyik legnagyobb hazai állásportál felméréséből az derült ki, hogy évek óta a mérnöki , informatikai, pénzügyi és értékesítési területeken van a legnagyobb hiány, a gyártást, termelést támogató mérnöki területeken sokkal több munkahely létezik, mint amennyi képzett munkaerő rendelkezésre áll.
A legtöbb mérnökre egyértelműen a gyártóiparban, termelésben lenne szükség. A mérnöki hiányszakmák toplistáját a minőségbiztosító mérnök vezeti, utánuk a tesztmérnök, a folyamatmérnök, majd a villamosmérnök következik. Az informatikában a programozók és a szoftverfejlesztők a legkeresettebbek. A pénzügyi szektorban könyvelőkből van a legnagyobb hiány, utánuk az alacsonyabb képzettségű pénzügyi munkatársakat, a tapasztalt kontrollereket és elemzőket keresik leginkább a cégek.
Az elemzés arra is rámutat, hogy tavaly a legtöbb álláslehetőséget kínáló szakmák között megjelent a projektvezető és a projektmenedzser is. De ugyanígy megnövekedett a banki-biztosítási piac, a szállítás-logisztika felvevőképessége, és egyre nagyobb a munkaerőigény a szakmunkák területén is – leginkább raktárosokat és bolti eladókat várnak a cégek.
A jelenlegi időszakban azonban nem csak a tapasztalt munkaerőt keresik a cégek, hanem a pályakezdőket is, gyakornokokra ugyanis szinte mindenhol szükség van. Ennek magyarázata elsősorban a válság lehet, mivel a vállalkozások inkább felvesznek alacsony kezdőbérrel gyakornokokat, akikből aztán kinevelik a megfelelő munkaerőt. Így nem csak a cég igényeihez igazított tudású dolgozók állnak rendelkezésre, de a tapasztaltabb, és emiatt drágább munkatársakat is pótolhatja.
Mivel ezek hiányszakmák, így nem szabad azt sem elfelejteni, hogy nem csak több munkalehetőség közül választhatnak a megfelelően képzett fiatalok, hanem időről időre könnyen válthatnak állást is az új kihívások, az izgalmasabb feladatok, vagy a kedvezőbb feltételek érdekében. A mai trendek alapján pedig úgy tűnik, a mostani hiányszakmák még jó darabig megmaradnak, tehát amikor gyermekünk pályaválasztásán gondolkodunk, érdemes ezt figyelembe vennünk.
Fotó: FreeDigitalPhotos