Jump to content

Világméretű sportesemény? Figyeld a tőzsdét!

2012. 08. 02. 00:00

Vesztett a foci válogatott? Kezdődik a kieséses szakasz az Európa bajnokságon? Mi köze mindennek a tőzsdéhez? Meglepő módon nem kevés: közgazdászok megállapították, hogy a világméretű futballtornák bizony befolyásolják még a részvényárfolyamokat is!

Bár a futball Európa bajnokság véget ért, a jövőre nézve nem árt tudni, hogy az ehhez hasonló méretű focitornák megmozgatják még a tőzsdéket is.

Közgazdászok azt mutatták ki, hogy átlagosan 0,5 százalékkal esik annak az országnak a tőzsdeindexe, amely előző nap kikapott a futball világbajnokság egyenes kieséses szakaszában. Ha pusztán ész érvekkel gondolkodunk, rájövünk, hogy az ehhez hasonló eseményeknek nem szabadn a befolyásolniuk a részvényárfolyamokat. Például azért, mert kikap német válogatott, még nem szabadna gyengülnie az ország legnagyobb vállalata, a Siemens papírjainak.

Ez azonban remekül mutatja, hogy a tőzsdén a befektetők nem mindig ész érvek alapján döntenek, még ha közgazdászok korábban azt is gondolták, hogy ha pénzről van szó a piacon, az eszünkön kívül másra nem hallgatunk. Olykor azonban az érzelmek is előtérbe kerülnek, amit akár egy olyan esemény is befolyásolhat, mint egy vereség egy fontos futballmeccsen. Ez pedig teljesen irracionális döntésekhez vezethet.

Nem ez azonban az egyetlen összefüggés a nagy futballtornák és a tőzsdék között. Michael Ehrmann és David-Jan Jensen közgazdászok ugyanis arra jöttek rá, hogy a világbajnokságok idején még a tőzsdei üzletkötők is lazábban veszik a munkájukat. Így fordulhatott elő, hogy a 2010-es dél-afrikai foci világbajnokság alatt abban az országban, amelynek a csapata éppen játszott, átlagosan 55 százalékkal csökkent a részvénykereskedés forgalma. A legextrémebb példa Chile esete, ahol a válogatott meccsei alatt 2010-ben 99 százalékkal esett vissza a tőzsdei forgalom.

Gondolhatnánk, hogy éppen ez az a pillanat, amikor érdemes lehet bevásárolni valamelyik részvénybe, hiszen a boltban is akkor irányul ránk az eladók figyelme, amikor nincs bent rajtunk kívül senki. Csakhogy a tőzsde nem így működik. A részvénypiacok akkor működnek a legjobban, amikor sok eladó és sok vevő próbál egymással üzletet kötni, hiszen így alakulhatnak ki a valóságot legpontosabban tükröző árak.

Mindenesetre nem szabad elfelejteni, hogy a tőzsde a legkockázatosabb befektetési terep, ahol elég nehéz egy átlagos időszakban is nyereséget elérni. Nem biztos, hogy célszerű akkor belevágni a kereskedésbe, amikor még egyéb tényezők is nehezítik a megfelelő döntések meghozatalát.


Fotó: FreeDigitalPhotos