Jump to content

Energiatanúsítvány: pénzbe kerül, de megéri

2012. 08. 21. 00:00

Szép lakás, az ára is a kedvező – ideális vételnek tűnik. De láttad, mennyire energiahatékony? A tulajdonos elmondta, körülbelül mennyi szokott lenni a rezsi, de láttad az energiatanúsítványt is? Ha nem, akkor könnyen lehet, hogy a kedvező ajánlat ellenére mégis ráfizetsz az újonnan vásárolt lakásodra, miután számolatlanul dobod ki a pénzt a hatalmas energiafogyasztásra.

Az energiatanúsítványt idén január óta kötelező megcsináltatniuk azoknak, akik eladnák házukat vagy lakásukat, mégis egyelőre kevesen mérették fel, mennyire energiahatékony otthonuk. Pedig ez a legfontosabb szempont a lakás fenntartása és annak költségei szempontjából.

Persze a tulajdonos elmondhatja, mennyi szokott lenni általában a rezsi, de azért ettől még érhetik meglepetések a vevőt a beköltözés után. Ráadásul az energiatanúsítványból nem csak az derül ki, mennyit kell majd fizetnünk a fűtésre. Ilyenkor ugyanis az épület felmérése során a szakemberek elsődlegesen az épületszerkezetet, a falakat, a födémet, a tetőt, a hőszigetelést és az ablakokat vizsgálják. Az ingatlan egyedi tulajdonságait az alaprajz alapján mérik, amiből kiolvasható a tájolás, a külső falak, vagy akár a napos órák száma is. Az épületgépészet vizsgálata lakóépületeknél a klíma berendezések fogyasztásának és hatékonyságának felmérésére is kiterjed.

Vagyis az energiatanúsítvány egy megbízható dokumentum ahhoz, hogy ne zsákbamacskát vásároljunk több tízéves időtartamra. A vizsgálat után egyébként az épületeket A-tól I-ig sorolják be, ahol az A a legjobb, az I pedig az energiahatékonyság szempontjából legrosszabb ingatlanokat jelöli. Mivel a magyar lakások nagy része igencsak gyenge állapotban van ezen téren, így a legtöbb lakóépület itthon F vagy G kategóriába esik. A 10-15 évvel ezelőtt épült társasházak már D és E besorolást kapnak jellemzően, míg a 2006 után készült épületek elméletileg nem lehetnek rosszabbak a C szintnél.

Ha mi magunk adnánk el lakásunkat, akkor legalább 10 ezer forintot kell szánnunk az energiatanúsítvány elkészítésére. Ideális esetben a helyszíni felmérés nagyjából 1-1,5 órát vesz igénybe, azonban ha hiányos a dokumentáció, a központi gépészet feltérképezése akár napokig is elhúzódhat. Ezt követően a tanúsítvány kiállítása legfeljebb 2-3 napot igényel. A dokumentum kiállítása azonban – amellett hogy eladáskor kötelező – mindenképpen megéri, hiszen ezzel hitelesen be tudjuk mutatni a vevőjelölteknek, miért is kérünk annyit az ingatlanért, amennyi a hirdetésben szerepel.



Fotó: FreeDigitalPhotos