Jump to content

Apukák és a pénzügyek

2012. 08. 29. 00:00

Nem egyszerű az apukák helyzete, amikor megszületik a gyerek: a legtöbben ilyenkor kezdenek el megtakarításban gondolkodni. Ám ez sokszor tévútra vihet, és az optimálisnál több pénzt kötnek le hosszú távra, amit később a pénzügyi nehézségek miatt fel kell oldani – veszteséggel. Az előrelátás és a tervezés oldhatja meg ezt a problémát.

Pénzügyi tanácsadók sokszor tapasztalják, a férfiak – megérezve az apaság felelősségét – a gyermek születése után hirtelen nagy összegű életbiztosítást kötnek. Ez a számos élethelyzetben ideális befektetési forma persze jó, ha van, ám nem biztos, hogy ilyenkor is célszerű ezt választani.

A hosszú lejáratú befektetéssel kombinált életbiztosítás ugyanis hosszú távra köti le a pénzt, amire később, ahogy a gyermek nő, szükség lehet. Nem egyszer fordul elő, hogy a költségek nem várt magasságba jutnak, ami miatt meg kell szüntetni az életbiztosítást már idő előtt, amivel ez a forma máris veszteségessé válik. Általános tapasztalat, hogy az apukák hajlamos ak alulértékelni a gyermekvállalással járó költségeket, míg megtakarítási képességüket túlbecsülik.

Persze az ideális az, ha már a gyermek érkezése előtt el tudunk indítani különböző megtakarításokat, ám amikor több százezer forintot kell költenünk, hogy minden készen álljon a gyerekágytól kezdve a babakocsiig, mire a baba megérkezik, nem biztos, hogy még befektetésre is jut.

A gyermek megszületése után azonban érdemesebb olyan hosszú távú megtakarítást választani, amelyet havi befizetéssel tudunk növelni. Ezáltal ugyanis egyrészt kötelezzük magunkat arra, hogy rendszeresen félretegyünk, másrészt nem kötjük le spórolt pénzünket 10-20 évre, ami később tartalékként még jól jöhet. Ilyen megtakarítási formaként szóba jöhet a babakötvény, melyet az állam is támogat, illetve a tartós befektetési számla is.

Célszerű azonban nem csak hosszú távban gondolkodni, hiszen a pénzt, amit nem kell felhasználnunk a hónap végén, és nem teszünk félre a kitűzött havi spórolás keretében, azt rövid távon is leköthetjük banbetétként. Így bármikor hozzáférünk, de amíg nincs rá szükségünk, még kamatot is hoz.

Az a legjobb, ha a családi jövedelem tíz százalékát félre tudjuk tenni. De nem szabad túl sokat vállalni, mert abból később sok esetben gond lehet. Spóroljunk inkább kevesebbet, de ahhoz tartsuk magunkat minden körülmények között.



Fotó: FreeDigitalPhotos