A válság alatt is nő a németek vagyona
A világgazdasági válság kitörése óta tovább növekedett a németek vagyona, ugyanakkor a szegények és a gazdagok közötti szakadék is nőtt - derül ki egy kormányzati kimutatásból.
A német szociális és munkaügyi minisztérium felmérése szerint 2007 - a válság előtti utolsó év - óta az ingatlantól a készpénzen át a nyugdíj-előtakarékossági konstrukciókba fektetett pénzig összesen 1,4 ezer milliárd euróval nőtt a német magánszemélyek vagyona, így 2012 elejére elérte a 10 ezer milliárd eurót - írja a Süddeutsche Zeitung. Húsz évvel korábban, 1992-ben 4,6 ezer milliárd euró értékű vagyonnal rendelkeztek a németek, vagyis két évtized alatt több mint a duplájára nőtt a magánvagyonuk.
Ugyanakkor a 82 milliós ország közössége szegényebb lett, 1992 óta 800 milliárd euróval csökkent az állami vagyon, a szegények és a gazdagok közti szakadék pedig nőtt. A leggazdagabb tíz százaléknál 1998-ban a teljes magánvagyon 45 százaléka koncentrálódott, 2008-ban viszont már 53 százalék volt ez az arány, és jelenleg a társadalom "alsó" 50 százaléka csupán a teljes magánvagyon 1 százalékával rendelkezik.
A jövedelmek alakulása is a társadalmi rétegek közötti távolság növekedését jelzi, hiszen a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók 40 százalékának az infláció miatt csökkent a jövedelme az utóbbi négy évben, míg a leggazdagabbak jövedelme az inflációt meghaladó mértékben nőtt. "Ez a folyamat sérti a lakosság igazságérzetét" - idézett a dokumentumból a müncheni lap.
Kedvező tendencia, hogy csökken a különbség a volt NDK és az országi nyugati része között, a vagyoni különbség azonban így is jelentős: a nyugati tartományokban a háztartások átlagosan 132 ezer euró vagyonnal rendelkeznek, míg a keleti háztartások 55 ezer euróval - áll a felmérésben, amelyet négyévente végez el a német kormány.