Jump to content

EU-biztosok: Közös bankfelügyelet szükséges

2012. 10. 09. 00:00

Lehet és kell is javítani az Európai Bizottság közös uniós bankfelügyeletre vonatkozó javaslatán - jelentette ki Michel Barnier, a javaslatot jegyző uniós biztos kedden Luxembourgban, az uniós pénzügyminiszterek tanácskozását követően.

A belső piacért és szolgáltatásokért felelős francia politikus kifejtette, hogy a bizottság az Európai Tanács nyári utasításait követi: egy olyan bankfelügyeletet szeretne létrehozni, amely nyitva áll azon államok előtt is, amelyek nem tagjai az eurózónának. Barnier ismertette, a céljuk az, hogy még az év vége előtt politikai megegyezés szülessen az ügyben.

"Az a fő, hogy olyan rendszert alakítsunk ki, amely azokkal szemben is igazságos, akik nincsenek az eurózónában, vagy még nincsenek az eurózónában, de csatlakozni akarnak a közös felügyelethez, hogy ők is érdemben beleszólhassanak a döntésekbe" - magyarázta Barnier. Kifejtette, hogy a tagállamok pénzügyi felügyeleti hatóságainak pontos feladatait is tisztázni kell, mert a napi munka jelentős része rájuk hárulna, az Európai Központi Bank (EKB) a terv szerint a végső szót mondja ki és felügyeletet gyakorol. Michel Barnier szerint az EKB demokratikus ellenőrzését is javítani kell.

Olli Rehn gazdasági ügyekért felelős biztos leszögezte, határozottan folytatni kell a gazdasági és monetáris unió (Economic and Monetary Union, EMU) újjáépítését, amelynek első lépése, hogy a szuverén tagállamok és a bankok adósságspiráljának "ördögi körét meg kell törni" - vélekedett a finn biztos, aki kijelentette, az EMU újjáépítése és a bizalom helyreállítása csak a válság megoldására kidolgozott stratégia melletti elkötelezettséggel, határozott kitartással lehetséges.

Algirdas Semeta adóügyekért felelős biztos beszámolt arról, hogy jelenleg hét ország levele van a birtokában, amelyben megerősítik, hogy hajlandóak részt venni az uniós pénzügyi tranzakciós adót (Financial Transaction Tax, FTT) közösen bevezető, úgynevezett "megerősített együttműködésben", amelyhez legalább kilenc ország írásbeli elköteleződése kell. Semeta hangsúlyozta: további négy ország jelezte, hogy részt vesz az együttműködésben. Ezért Algirdas Semeta biztosra veszi, hogy az együttműködés létrejön.

Az Európai Bizottság által javasolt FTT a pénzintézetek közötti tranzakciókra 0,1 százalékos, a származékos ügyletekre pedig 0,01 százalékos adót vetne ki. José Manuel Barroso bizottsági elnök a javaslat ismertetésekor ezt azzal indokolta, hogy így a pénzügyi szektor is kiveheti részét a válság kezeléséből. Aligrdas Semeta kedden Luxembourgban úgy nyilatkozott, hogy ez új bevételi forrást jelent egy idáig aluladóztatott szektorból, ezen túlmenően a felelős kereskedelmet is elősegítheti. A litván biztos meglátása szerint az uniós FTT azt is megakadályozza, hogy a tagállamok megannyiféle bankadót alkalmazzanak az egységes piacon, ami nehézséget okozhat a vállalkozásoknak.