Mi számít vésztartaléknak? Mi nem?
A vésztartalék alatt azt a pénzt értjük, amelyet azért teszünk félre és azért gyűjtünk, hogy szükség esetén bármikor felhasználhassuk. A vésztartaléknak könnyen hozzáférhetőnek, és gyorsan felvehetőnek kell lennie.
Szakértők azt javasolják, hogy a havi bevételeink három-hatszorosát tegyük félre, ám a szükséges tartalék mértéke az egyén igényeitől, életszínvonalától is nagyban függ. A vésztartalék nagysága függ a kiadásaink nagyságától, az eltartott családtagok számától, attól, hogy mennyire biztos és stabil állásunk van, és attól, hogy van-e jelzáloghitelünk vagy sem.
Fontos, hogy a vésztartalékot ne kötvényekben, részvényekben, vagy más nehezen hozzáférhető, nehezen pénzzé tehető megtakarítási formákban tároljuk. Amikor anyagilag megszorulunk, a számlák és egyéb kiadások kifizetésére szűkös, akár néhány napos határidőn belül pénzre lehet szükségünk, egy több éves befektetésre szánt kötvény vagy részvény gyors eladásával pedig jelentős pénzösszegtől eshetünk el, ezért jó, ha szükség esetén nem a kötvényeket kell áruba bocsátanunk, hanem a bankszámlánkon tárolt pénzt használhatjuk fel.
A nyaralás és az éttermi vacsora nem éppen az elengedhetetlenül szükséges kiadások közé tartozik, éppen ezért nem érdemes a vésztartalékból fedezni a költségeit. Ellenben ha elbocsátanak a munkahelyünkről, egészségügyi problémánk jelentkezik, vagy elromlik a hűtőnk, gáztűzhelyünk vagy mosógépünk, a vésztartalék jelenthet segítséget.
Ugyanígy, ha pusztán hóbortból szeretnénk új autót venni, annak fedezésére nem szabad a tartalékolt pénzünket feláldozni, ám ha a jelenlegi autónk tönkrement, és a munkánkhoz, a mindennapi életünkhöz elengedhetetlenül szükséges az autó, érdemes a vésztartalékhoz hozzányúlni.
Alapszabály, hogy amint ismét van bevételünk, lehetőségeinkhez mérten a lehető leggyorsabban ismét pótolnunk kell a felhasznált tartalékot. A legjobb, ha külön erre a célra nyitunk egy bankszámlát, ahol minden mástól elkülönítve tudjuk tárolni a pénzünket, így nincs lehetőségünk arra, hogy elköltsük azt. Célszerű minden hónapban az elkülönített számlára félretenni a pénzünk egy részét közvetlenül azután, hogy megkaptuk a fizetésünket. Mindezt addig érdemes folytatni, amíg össze nem gyűlik a számlán a havi fizetésünk három-hatszorosa.
Felmerülhet a kérdés, hogy ha valakinek hitele vagy egyéb tartozása van, melyiket fizesse inkább: a tartozást rendezze minél hamarabb, vagy tartalékoljon vészhelyzet esetére. A legjobb, ha mindkettőre egyenlő mértékben koncentrálunk, és megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt: minden hónapban törlesztjük az adósságunkat is, és vésztartalékot is képzünk végszükség esetére.
Fotó: FreeDigitalPhotos