Vagyonosodási vizsgálat: veled is megtörténhet!
Új lakást vettél? Valami nem stimmel a cégnél, ahol dolgozol? Feljelentett a szomszédod? A legtöbbször ezek alapján indít vagyonosodási vizsgálatot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Ha nincs rejtegetni valód, csupán kényelmetlenségekre számíthatsz, ha viszont a revizorok találnak valamit, akár több százezer, vagy akár milliós nagyságrendű büntetésre kell felkészülnöd.
A vagyonosodási vizsgálatok körülbelül harmada Magyarországon feljelentés alapján indul: ez lehet akár egy cégtől kirúgott alkalmazott, egy mérges albérlő, vagy akár egy irigy szomszéd is. A NAV-nak ugyan minden bejelentést vizsgálnia kell hivatalból, ám nem minden esetben indul el az ellenőrzési eljárás.
De ugyancsak az adóhivatal célkeresztjébe kerülhetünk, hogyha a munkahelyünkként szolgáló cégnél tartott kutatás során a vizsgálat átterjed a magánszemélyekre is. Ez olyankor fordul elő a leggyakrabban, ha a NAV emberei feketefoglalkoztatásra, fiktív számlákra, vagy nagy összegű tagi kölcsönökre utaló jeleket talál.
Ugyancsak felhívhatjuk magunkra a NAV figyelmét, ha drága autót, vagy új ingatlant vásárolunk, hiszen az adóhivatal kezeli az ilyenkor befizetendő illetékeket is, tehát pontosan látják, mit mikor vásároltunk ezen a téren.
A vizsgálat során a NAV a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a mi életvitelünknek és körülményeinknek megfelelően feltételez egy költést. Ezután napi bontásban mérleget készít a bevételeinkről és kiadásainkról, hogy a kettő összhangban volt-e. Ehhez bekéri az összes banktól az ott vezetett számlánk forgalmát. Ez azonban nem elég, mivel nyilatkoznunk kell arról is, hogy mikor mennyi készpénzt adtunk ki. Így megvizsgálják, hogy az adott időszakban vásárolt nagy értékű dolgokra (például autó, lakás) a megadott számok szerint lehetett-e fedezetünk.
A vizsgálat lefolytatását követően a revizorok megbecsülik az elmaradt adót – már persze ha az általunk benyújtott számlakivonatok és egyéb iratok nem állnak teljesen összhangban egymással. Ettől a ponttól viszont megfordul a bizonyítás kérdése, mivel ezután már nekünk kell alátámasztani, hogy a vitatott összeg jogszerűen volt nálunk.
Tehát innentől kezdve a NAV csak azt fogja elfogadni, amit kellő dokumentációval állítunk. Vagyis hiába állítjuk, hogy egy titkos szekrényben rejtegettük a pénzünket, vagy külföldről kaptunk kölcsön, ha ezt papírokkal nem tudjuk bizonyítani. Hiába hivatkozunk az ajándékozásra is, hiszen a nagyobb értékű ajándék is illetékköteles.
Tartsuk azonban észben, hogy az adóhivatal emberei sem tévedhetetlenek, ezért különös gondossággal, s ha kell – és biztosak vagyunk az igazunkban – ügyvéd segítségével böngésszük át a NAV által a vagyoni helyzetünkről szóló jegyzőkönyvét.
Fotó: FreeDigitalPhotos