Jump to content

Magán-nyugdíjpénztárak: Mi a legjobb döntés, ha maradni akarok? - FRISSÍTVE (4)

2012. 11. 09. 00:00

Az, hogy melyik magán-nyugdíjpénztár marad meg, és melyik nem, továbbra sem végleges. Az OTP megszünteti a saját pénztárát, és az AXA pénztára is jelezte, hogy kétséges a fennmaradása, így az itt maradó tagok hamarosan ismét döntési helyzetbe kerülnek. A szabályozás szerint bármikor választhatják az állami rendszerbe való visszalépést a nyugdíjpénztári tagok, de dönthetnek úgy is, hogy egy még megmaradó pénztárhoz viszik megtakarításaikat. Az alábbi írás segíthet mindebben!

Némelyeknek, akik eddig kitartottak magán-nyugdíjpénztári tagságuk mellett, hamarosan vélhetően újra döntést kell hozniuk arról, hogy fenntartják-e tagságukat annak ellenére, hogy esetleg a számlájukat vezető pénztár megszűnik.

Az OTP korábban azt közölte a megmaradt tagjaival, a bank nem fogja támogatni a magán-nyugdíjpénztár fennmaradását, hacsak a tagok nem adnak működési adományt, ami fejenként körülbelül 1000 forint lenne. Az akkori 13 530 tagból mindössze 1183 fizetett havi tagdíjat, és mindössze 11-en adtak működési adományt, így az OTP a pénztár megszüntetése mellett döntött.

Ezen kívül az AXA-nál még mindig nem született döntés a folytatásról, a pénzintézet legutóbbi közlése szerint erre 2012 végéig biztosan várni kell.

A magán-nyugdíjpénztári tagok kétféleképpen dönthetnek, ha megszűnik a pénzintézet, mely a megtakarításukat kezeli. Egyrészt most már bármikor lehetőségük van rá, hogy visszatérjenek az állami nyugdíjrendszerbe. Maradhatnak azonban a magánnyugdíj rendszerben, ha a megszűmő pénztár helyett választanak egy másikat, amely innentől kezeli a megtakarításukat. Erre lehetőség van még akkor is, amikor már végérvényesene kiderült, megszűnik számlát vezető nyugdíjintézet.

A döntés továbbra sem könnyű. Mivel a magán-nyugdíjpénztárak a jövőben semmilyen nyugdíjjárulékot nem kaphatnak – bevételeik csakis a tagjaik által, nyugdíjjárulékukon felül fizetett tagdíjakból származhatnak, hasonlóan az önkéntes pénztárakhoz. Mi több, e tagdíjakból is csupán minimális, 1% alatti részt különíthetnek el a jelentkező költségekre, saját maguk fenntartására.

Ebben a helyzetben a pénztárak azt javasolják kitartó tagjaiknak, hogy a befizetett tagdíjon kívül önkéntes adományokkal is járuljanak hozzá magán-nyugdíjpénztáruk fennmaradásához.


Magánnyugdíjpénztár

Taglétszám

Egy tagra jutó költség

Mi lett vele?

ING

16 668

2012-ben 0

Fennmarad

OTP

13 530

5 000 Ft/hó

Végelszámolás

Allianz

11 194

5 000 Ft/év

Fennmarad

AXA

10 951

2012-ben 0

Fennmarad

Budapest

5 342

2012-ben 0

Fennmarad

MKB

3 200

2 000 Ft/hó

Fennmarad

Pannónia

2 710

3 000 Ft/hó

Fennmarad

Aranykor

2 558

Fennmarad

Dimenzió Beolvadt

Évgyűrűk

Beolvadt

Generali

Beolvadt

Postás

Beolvadt

Aegon

Végelszámolás

Életút

Végelszámolás

Erste

Végelszámolás

Honvéd

Végelszámolás

Quaestor

Végelszámolás

Vasutas

Végelszámolás

A CIG Pannónia magánpénztára esetén az egy tagra jutó havi működési célú befizetési igény 3 000 forint, az ING esetén a minimum tagdíj 0 forint, 2013 januárjától a legnagyobb pénztár évi 4 000 forintos önkéntes adomány mellett szeretné megtartani tagjait és folytatni számukra egyéni nyugdíjszámlájuk kezelését. A Budapest Magánnyugdíjpénztár meglévő pénzügyi tartalékaiból tervezi a középtávú finanszírozást. Az Aegon pedig már korábban bejelentette: magán-nyugdíjpénztára megszünteti működését.

Ha a megszűnő pénztár helyett másikat választunk, célszerű alapos, átgondolt döntést hozni és hosszú távra nyugdíjintézetet választani, mivel az átlépés költségekkel járhat, így nem szerencsés gyakran váltani.

A döntést mindenkinek magának kell meghozni, ha szükséges, pénzügyi tanácsadóval is konzultálva.