Mennyi szabadság jár idén?
Idén új szabályok vonatkoznak a szabadságra: a tavaly július elsejével hatályba lépett új Munka törvénykönyvének néhány pontja – többek között a szabadságolás kérdése – csak idén január 1-jétől érvényesek. Lássuk, mennyi szabadság jár idén!
Az alapszabadság mértéke nem változik idén sem, továbbra is 20 szabadnap jár minden munkavállalónak. Változik azonban a kiadás módja: míg eddig öt napot volt köteles a munkaadó a dolgozó kérésének megfelelően kiadni, 2013-tól hét napra emelkedik ez a szám. Ezt a hét napot azonban a munkaadónak joga van két részletben kiadni.
Az új Munka törvénykönyve kimondja azt is, hogy a szabadságot úgy kell kiadni, hogy a munkavállalónak legalább 14 napja legyen egyben, ebbe azonban nemcsak a munkanapok, hanem a hétvégék is beleszámítanak. Az új törvény azt is kiköti, hogy a szabadnapokat a munkabeosztás szerinti munkanapokon kell kiadni.
Idén január elsejétől az alapszabadság már nem tartalmazza a kor alapján járó plusznapokat, azok átkerülnek a pótszabadság kategóriájába. Annak függvényében, hogy mennyi idős a munkavállaló változik a pótszabadság mértéke: míg 25 éves kortól egy nap jár, 28 éves kortól már kettő, és így tovább, egészen 45 éves korig, amikor is már a 20 napos alapszabadságon túl 10 nap pótszabadság jár. A plusz napok abban az évben járnak először, amikor a dolgozó betölti az adott életkort.
Újdonság, hogy januártól a gyermekes családok esetében a 16 évnél fiatalabb gyermekek után nemcsak az egyik szülő kap pótszabadságot – a plusz napok mindkét szülőnek járnak ezentúl. A pótnapok száma nem változik: egy gyermek után két nap, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek után 7 nap pótszabadság jár. Az életkor alapján járó és a gyermekek után járó pótszabadságok száma – mint eddig, ezután is – összeadódik.
Január elseje után a munkáltató és a munkavállaló megállapodhat arról egymással, hogy a dolgozó átvihesse az előző évről megmaradt szabadságát. Így ha abba a munkaadó beleegyezik, akár a következő év végéig is átvihető a megmaradó szabadság, és a ki nem vett szabadnapok nem vesznek el.
Eddig maximum öt napot vihettél át a következő évre, és azt is csak abban az esetben, ha már december végén elkezdted a szabadságodat. Ezentúl a szabadság egyharmadát a következő év végéig áttolhatod, ennek egyetlen feltétele, hogy ehhez a munkavállaló is hozzájáruljon.
Ha pedig év közben munkahelyet váltanál, és új helyen kezdenél dolgozni, akkor időarányosan, az év hátralévő részére vetítve kapod meg a szabadságodat.
Fotó: FreeDigitalPhotos