Alkudni bárhol lehet!
Legyen szó autó- vagy lakásvásárlásról, esetleg a fizetésünkről, alkudni a legtöbb esetben lehet. Ki ne szeretné, ha a meghirdetett árnál több tíz vagy százezer forinttal kevesebbet kellene kifizetnie egy autó vagy lakás megvásárlásakor, vagy azt, ha havonta 15-30 ezer forinttal többet keresne?
A cél elérhető, csak meg kell tanulnunk alkudni. De hogyan is kell ezt jól csinálni? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Az első és legfontosabb, hogy higgyünk abban, hogy sikerülhet. Képzeljük el előre a helyzetet, és azt, hogy mit fogunk mondani. Következő lépésként tájékozódnunk kell az árakról. Mérjük fel, hogy a kiszemelt lakás mennyit ér a lakáspiacon, tudjuk meg, hogy általában mennyiért kelnek el a hasonló jellegű ingatlanok, és azt is, hogy mennyi lehet az a legalsó ár, amennyiért még megkaphatjuk a lakást.
Ehhez a legegyszerűbb módszer, ha az interneten keresünk a kiválasztott lakás közelében hasonló méretű, állapotú eladó lakásokat. Vessük össze ezeknek az árát a kiválasztott lakás meghirdetett árával, így megtudjuk, hogy mennyit ér valójában a lakás. Esetleg egy-két ingatlanirodával is felvehetjük a kapcsolatot, ha ügyesek vagyunk, sok információt megtudhatunk tőlük.
A következő lépés maga az alku. Személyes találkozzunk az eladóval, és a lehető legnyugodtabb körülményeket teremtsünk. Fontos, hogy ne akarjuk mindenáron megszerezni a lakást, vagy legalábbis próbáljuk meg minél jobban eltitkolni azt az eladó elől. Ha ugyanis az eladó tudja azt, hogy mennyire sokat ér a számunkra a lakás, igyekszik majd a legmagasabb árat elkérni érte. Soroljunk fel néhány érvet, hogy miért is nem ér meg annyi pénzt a lakás, mint amennyire hirdetik: például fel kell újítani, csöveket kell cseréltetni. Majd ezután ajánljuk azt a legalacsonyabb összeget, amelyet előzetesen meghatároztunk. Ha szerencsénk van, ezen az áron már a miénk is lehet a lakás, ha nem, akkor következi a tényleges alkudozás. Az alku kézfogással végződik, amely a törvények által is elismert szóbeli megállapodás szentesítője. A kézfogás után már egyik fél sem változtathat a vállalásán, később pedig mindezt írásba is kell foglalni.
Hasonlóan működik az állásinterjún is a fizetésről való megállapodás. Első lépésként – még az interjú előtt – fel kell mérned a piacon, hogy mennyit érsz, vagyis azt, hogy a hasonló pozícióban dolgozók körülbelül mennyi fizetést kapnak. Később, mikor az állásinterjún a leendő munkaadóid rákérdeznek a bérigényedre, ennek függvényében határozd meg azt. Légy reális: ne légy magaddal szemben kishitű, de semmi esetre se legyél túlságosan mohó. Ha ügyes vagy, a tiéd lesz az állás, és a fizetésed is megfelelő lesz a számodra.
Fotó: FreeDigitalPhotos