Az infláció a legnagyobb félelmünk
A jelenlegi gazdasági körülmények között az emberek leginkább attól tartanak, hogy az árak gyorsabban nőnek, mint a bevételeik – derül ki az ING nemzetközi, megtakarításokra irányuló felméréséből.
A 19 országban, több mint 18 ezer ember megkérdezésével végzett felmérés eredményei egybecsengenek: az inflációtól tartanak a leginkább valamennyi vizsgált országban.
Franciaországban a válaszadók 56 százaléka – a vizsgált országok közül a legnagyobb arányban – mondta azt, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben azért romlott az anyagi helyzetük, mert az árak gyorsabban nőnek, mint ahogy a bevételeik. Szintén magas volt az anyagi helyzetük romlását az inflációval magyarázók aránya Olaszországban, Szlovákiában, Csehországban, az Egyesült Királyságban, Lengyelországban és Romániában. A másik véglet Hollandia és Németország volt: mindkét országban a válaszadók 32 százaléka mondta azt, hogy az infláció a pénzük legnagyobb ellensége.
Az anyagi helyzetük romlásának másik két fő okozójának a legtöbben a munkahely elvesztését és a családtagok megsegítését nevezték meg. A legtöbben Spanyolországban és Romániában nyilatkozták azt, hogy a munkahelyük elvesztése miatt romlott az anyagi helyzetük. Csak néhány országban – Hollandiában és Németországban – számoltak be arról, hogy az anyagi helyzetük az elmúlt időszakban nem változott vagy javult.
A vizsgált országok közül Luxemburgban és Hollandiában vannak a leginkább megelégedve az emberek a megtakarításaikkal, míg a legkevésbé Spanyolországban, Szlovákiában és Olaszországban. A felmérés során vizsgált 19 országból kilencben a megkérdezettek többsége úgy nyilatkozott, hogy kevesebb pénzt takarít meg, mint korábban. Különösen nagy az ezen választ adók aránya Romániában, Olaszországban, Spanyolországban és Csehországban.
A legtöbb válaszadónak a háztartási kiadások és az ételek megvásárlása teszi ki a havi kiadásaik legnagyobb részét. Az azonban, hogy mennyit költenek ezen kiadásokra, az országonként nagyon különböző. Hollandiában költik messze a legtöbbet a háztartás fenntartására, míg az olaszok az ételre költenek többet. A kelet-európai országok legtöbbjében nagy azoknak a válaszadóknak az aránya, akik szerint sokat kell költeniük az oktatásra.
A legtöbb válaszadó úgy nyilatkozott, hogy a pénzügyi döntések meghozatalakor a családtagok tanácsai a számukra a legfontosabbak. A pénzügyi szakemberek és a pénzügyi tanácsadókba vetett bizalom azonban országonként nagyon eltérő. Az is kiderült a felmérésből, hogy az európai országok közül csak néhány olyan van, ahol az emberek bíznak a kormány honlapján olvasható információkban.
Fotó: FreeDigitalPhotos