5 kár a kertben, ami sokba kerülhet
A kert – legyen szó hétvégi telekről vagy a házunkhoz tartozó gyümölcsösről – sok finom zöldséget, gyümölcsöt adhat, amivel megspórolhatjuk a piacra járás költségeit. Ám emellett számos probléma helyszínévé is válhat, amelyek ráadásul anyagi veszteséggel is járhatnak. Megmutatjuk, hogyan védekezhetsz ellenük!
Lopás
A kiskertekben előforduló egyik legnagyobb és leggyakoribb problémát a betörések jelentik, főleg ilyenkor télen. Még a legkevésbé értékes tárgyaknak is lába kelhet, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak. A legjobb, ha mindent, amit lehet, beteszünk a házba, ha elmegyünk otthonról. Megkérhetjük a szomszédokat is, hogy időnként nézzenek rá a házunkra és a kertünkre, amíg vissza nem jövünk. Sokszor pedig az is elég a tolvajok elrettentésére és az anyagi javaink megvédésére, ha jó minőségű, biztonságos zárakat és lakatokat teszünk az ajtókra, ablakokra.
Tűz
Túlságosan gyakoriak a tűz miatt keletkező károk is. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy tűz csak más házában vagy kertjében keletkezhet, nálunk nem. Pedig tűz bárhol lehet, és a statisztikák szerint a tűzesetek közel fele megelőzhető lenne, ha a tüzelőberendezéseket rendszeresen felülvizsgáltatnánk, a szükséges karbantartási feladatokat elvégeznénk, a kerti hulladékot pedig ahelyett, hogy elégetnénk, komposztálással hasznosítanánk újra.
Vadkárok
Egyes kertekben sok kárt okozhatnak a vadak is: megehetik a friss hajtásokat a nyulak és az őzek, a szarvasok pedig a fák kérgét hánthatják le. A téli hidegben, mikor a természetben nehezen férnek hozzá az állatok az élelemhez, gyakran vetemednek arra, hogy a kertekbe beosonva az ott található növényekkel csillapítsák éhségüket. Hogy megvédjük növényeinket, a legjobb módszer a kert körbekerítése. A jó kerítés alja a földfelszín alatt 15-20 centiméterrel van, hogy a nyulak ne tudják átásni magukat alatta. Az őzek és szarvasok ellen pedig magas kerítést érdemes emelni, legalább 2 méter magasan, hogy ne tudják átugrani azt. A kerítés tetejére pedig rögzítsünk jól látható, színes szalagokat vagy léceket, hogy az állatok lássák, mennyire magas a kerítés, és meg se próbálják átugrani azt.
Szél
Egyre többet hallunk az orkán erejű szél által okozott károkról is: fákat csavar ki tövestől, letöri az ágaikat, szétzilálja a veteményest. Hogy az ehhez hasonló károkat megelőzzük, fontos, hogy ismerjük a kertünk fekvését és az uralkodó szélirányt, így már a növények telepítésekor figyelembe vehetjük azt. A kertünk szeles részeire speciális, műanyagból vagy szövetből készült takarókat, szél-árnyékolókat, vagy fémrácsokat, szélfogókat tehetünk. Ezek az eszközök képesek arra, hogy felfogják az érkező szelet, csökkentsék annak sebességét, és megakadályozzák a légörvények kialakulását.
Fagy és hó
Télen a nagy hideg a fákat és a házat egyaránt veszélyezteti. Az elfagyott vezetékek miatt kialakuló csőtörések nagy része megelőzhető lenne azzal, ha a vezetékeket a hideg beállta előtt víztelenítenénk. A gyümölcsfákat érő fagykárok ellen jóval nehezebb védekezni: a legtöbbet azzal tehetünk, ha már az ültetéskor gondolunk arra, hogy a kertünk mely részei vannak kitéve leginkább a fagynak. A lehulló hó is nagy károkat okozhat: eldeformálhatja, akár le is törheti a fák ágait. A legjobb, ha már ősszel felkészülünk erre, és az örökzöld fák és bokrok lombját összekötözzük, amikor pedig már lehullott a hó, érdemes még azelőtt eltávolítani azt, hogy ráfagyna az ágakra.
Fotó: FreeDigitalPhotos