A randizás közgazdaságtana
Mi köze a társkeresésnek a gazdasághoz? A kérdés jogos, viszont megválaszolható: a párkereső közösségek nagymértékben megfeleltethetőek a közgazdaságtani piacfogalomnak. Például itt is nagyon fontos, hogy egyensúlyban legyen kereslet és kínálat. A Bálint-napra készülő Narancs Juice ezúttal négy példát mutat be arról, milyen közgazdasági problémákkal szembesülhetünk társkereséskor.
Hogyan találjuk meg az igazit?
Az online társkeresés a közvélekedés szerint nem alkalmas az ideális partner megtalálására - sokan félnek, ódzkodnak is tőle. A legújabbb kutatások azonban azt mutatják, hogy netes randiszervezés igenis hatékony: sokkal könnyebb megtalálni azt a partnert, aki rendelkezik a kívánatos tulajdonságokkal, mint a hagyományos módszerekkel. Az internetes módszer ráadásul csökkenti az úgynevezett alternatívaköltségeket is - hiszen a randiszerzés így kevesebb időt vesz el más tevékenységektől.
A virág mindenhol hatásos
Az elköteleződés és az alkalmasság kimutatásához jelekre van szükség - ezt a közgazdaságtan signaling-elmélete magyarázza és természetesen a szerelemben sem lehet ez másképp. Legyen szó valódi vagy virtuális randevúról, a virág és a mosoly használata az egyik legfontosabb kommunikációs eszköz. Ez különösen akkor igaz, ha rózsából például csak korlátozott mennyiség áll rendelkezésünkre (virtuális korlát, vagy pénzérték miatt).
A társak is számítanak
A társkeresésben egyértelműen számít például az intelligencia, a férfiasság és a nőiesség, vagy az egészségi állapot. Ezeket a tulajdonságokat a nők és a férfiak is általában a környezetükben megtalálható emberek tulajdonságaival hasonlítják össze. Így, péládul ha átlagos vagy kicsivel átlag feletti az intelligenciánk, jobban járunk, ha nem Nobel-díjasok közösségében próbálunk hódítani.
Az sem jó, ha túl sok választás van
Ki tudnád választani az igazit három lehewtőségből? Ez talán könnyű lenne. Na de mi van akkor, ha 30000 lehetőség közül kell választanunk? A "választás paradoxona" nevű közgazdasági elmélet azt állítja: a lehetőségek közül mindenképp szűrnünk kell ahhoz, hogy ésszerű döntést hozhassunk.