Cégalapítás lépésről lépésre
Gondolkoztál már azon, hogy be kellene indítanod a családi vállalkozást? Nem kizárt, hogy ez a legjobb ötlet, ha netán szülés után nem tudsz elhelyezkedni ismét a munkaerőpiacon, főleg ha ehhez egy jó ötlet, és némi spórolt pénz is társul. Most lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan kezdj bele!
1. Bízz meg egy ügyvédet!
A cégalapítás számos olyan papírmunkát igényel, amihez mindenképpen szükséged lesz egy ügyvédre. Itt első körben csak néhány adatot kell megadnod, mint például a cég neve, a székhelye, a tagok neve, illetve az ügyvezető személye.
2. Okiratok aláírása
Az ügyvéd a fenti adatok alapján elkészíti a szükséges okiratokat, melyeket személyesen alá kell írni. Fontos, hogy ez az egyetlen olyan alkalom, ahol személyesen is jelen kell lennie a cég össze tagjának, hiszen mindenki kézjegyére szükség van. Ekkor kerül sor az ügyvédi illeték kifizetésére is, ami 15-100 ezer forint között alakul általában. Ezen felül azonban még illetéket is kell fizetni az állam felé, ami betéti társaság esetén 50 ezer forint, kft. és részvénytársaságnál pedig 100 ezer forint. További 5 ezer forintos költséget jelent még a közzétételi kötelezettség.
3. Iratok cégbírósági beadása
Miután a Magyar Államkincstár 1-2 napon belül visszaigazolja az illetékek beérkezését, az ügyvéd benyújtja a megfelelő papírokat a cégbíróságra. Ezután a cégbíróság megküldi az új társaság főbb adatait, valamint adószámát, statisztikai jelzőszámát tartalmazó úgynevezett tanúsítványt, amelynek kiállításától kezdve a társaság érdemben is működhet előtársaságként, tevékenységet végezhet.
4. Adóregisztráció
Mind a tagok, mind a vezető tisztségviselők adóazonosító jelét be kell jelenteni a cégbíróság felé, amely azt adatellenőrzés céljából továbbítja az adóhatóságnak. Az adóhatóság csak akkor ad pozitív visszajelzést, és állapítja meg az új cég adószámát, ha nem áll fenn a törvényben felsorolt akadályok egyike sem. Ilyen akadály például, ha korábban olyan cégben volt az illető tag, vagy vezető tisztségviselő, amely meghatározott mértékű adótartozással rendelkezett.
5. Cégalapítást követő kötelezettségek
Egyrészt a cégalapítás megtörténte után 8 nappal a hatályos törvény szerint a társaságnak rendelkeznie kell bankszámlával, ennek megnyitásáról pedig magunknak kell gondoskodnunk. Ezen kívül célszerű megbízni egy könyvelőt is, aki bejelenti a céget a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, valamint a Központi Statisztikai Hivatalhoz az alapítás utáni 15 napon belül.
Fotó: FreeDigitalPhotos