Jump to content

A GDP 79 százalékán az államadósság

2013. 02. 18. 00:00

Az államháztartás bruttó adóssága 22 373 milliárd forint, a GDP 79 százaléka volt 2012 végén - jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján hétfőn a Magyar Nemzeti Bank.

Az államháztartás bruttó adóssága 22 373 milliárd forint, a GDP 79 százaléka volt 2012 végén - jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján hétfőn a Magyar Nemzeti Bank.

A múlt év negyedik negyedében a nettó hiteltörlesztés 107 milliárd forinttal csökkentette, a forint gyengülése viszont 275 milliárd forinttal növelte az adósságállományt. Az év egészét tekintve a forint árfolyamváltozása 690 milliárd forinttal csökkentette, a nettó adósságfelvétel 373 milliárd forinttal növelte az államháztartás névértéken számított konszolidált bruttó adósságát. A GDP-arányos úgynevezett maastrichti adósság a múlt év négy negyedévében alig mozgott, 78,6 és 80 százalék közötti szűk sávban ingadozott.

Az államháztartás nettó adóssága a GDP 60,5 százalékára, kétéves csúcsra emelkedett az év végére az egy évvel korábbi 52,7 százalékról. A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint tavaly a költségvetés hiánya (finanszírozási igénye) 592 milliárd forint a GPP 2,1 százaléka volt, ebből a negyedik negyedévre 261 milliárd forint, a negyedéves GDP 3,3 százaléka jutott.

Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó megtakarításai 1512 milliárd forintot, GDP 5,3 százalékát tették ki tavaly, amiből a negyedik negyedévi megtakarítások 528 milliárd forintra, a megtermelt GDP 6,8 százalékának megfelelő összegre rúgtak.

Tovább nőtt tavaly a vállalatalapítási kedv Szlovákiában, 2012-ben 4 százalékkal több új vállalatot jegyeztek be az országban, mint egy évvel korábban - közölte az MTI pozsonyi irodájával a Bisnode Slovensko vállalati tájékoztató társaság hétfőn.

Tavaly 20 044 új vállalatot jegyeztek be Szlovákiában a Bisnode Slovensko adatai szerint, az új cégek tőkéjébe 441,5 millió eurót fektettek a vállalkozók.

"Ez azt jelenti, hogy az utóbbi hat évben a tavalyi év során alapították a legtöbb új céget" - jegyezte meg Petra Stepánová a Bisnode elemzője, aki szerint ez azt mutatja, hogy a kontinens gazdasági gondjai eddig nem nyomták rá bélyegüket a szlovákiai vállalkozási kedvre.

2012 decemberének végén az országban több mint 204 ezer bejegyzett cég működött, ez több mint 15 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbi számot, és éves szinten a cégek számának 8,1 százalékos emelkedését jelentette. A Szlovákiában bejegyzett cégek közül a kft.-k száma tavaly decemberben meghaladta a 197 ezret (az összes vállalat 96,3 százaléka), részvénytársaságból több mint 7 és fél ezer működött (az összes vállalat 3,7 százaléka).

A tavalyi, cégalapítási adatok alapján Szlovákiában továbbra is a kft. maradt a legnépszerűbb vállalkozási forma: 2012-ben 19 801 ilyet jegyeztek be. Megfigyelők szerint a kft.-k iránti megnövekedett érdeklődés összefüggésben állhat azzal is, hogy az adó és járulékterhek idén januártól hatályos változtatásai miatt az egyéni vállalkozók egy része számára előnyösebbé vált ez a vállalkozási forma.

A kft.-k számánál jóval alacsonyabb volt az újonnan bejegyzett részvénytársaságok száma (243), ezek közül az elmúlt hat évben tavaly jegyezték be a legkevesebbet. "A részvénytársaságok iránti csökkenő érdeklődés a bemutatóra szóló, úgynevezett anonim részvények betiltásával függ össze" - vélekedett Petra Stepánová.

2007 óta, amikor közel 16 és fél ezer új céget alapítottak Szlovákiában, a 2009 és 2010 közti időszakban tapasztalt megtorpanást leszámítva szinte folyamatosan nőt a vállalatalapítási kedv és ezzel egyidejűleg az országban bejegyzett és működő vállalatok száma is. Míg 2007-ben a Szlovákiában bejegyzett cégek száma megközelítőleg 119 ezer volt, a tavalyi év végén már meghaladta a 204 ezret.