Jump to content

Féléves mélyponton a forint

2013. 02. 19. 00:00

Héthónapi mélypontra gyengült a font a dollárral szemben a hétfői londoni kereskedésben.

A brit fizetőeszközre elemzői vélemények szerint a brit gazdaságot fenyegető - öt éven belül immár a harmadik - recesszió, az elit "AAA" hitelminősítői besorolás elvesztésével kapcsolatos befektetői félelmek és a Bank of England monetáris politikájával kapcsolatos aggodalmak gyakorolnak nyomást. A font a hétfői késői kereskedésben 1,546 dollár környékén mozgott - ez csaknem félszázalékos napon belüli gyengülés -, de a nap folyamán mértek 1,543 dollár körüli árfolyamot is, ami tavaly július óta a leggyengébb volt.

A Financial Times hétfőn idézte az amerikai határidős árupiaci felügyelet (US Commodity Futures Trading Commission) adatait, amelyek szerint öt hónapja először több devizapiaci befektető tart rövid - azaz árfolyamgyengülésre játszó eladási - pozíciót a fontra, mint ahányan vásárolják a brit devizát. A font csaknem 5 százalékot veszített az év eleje óta a dollárral szemben.

Az egyik legfőbb piaci aggály a brit gazdaság állapota. A brit statisztikai hivatal január végén ismertetett előzetes - a gazdasági aktivitási adatok 40 százalékának feldolgozásán alapuló - becslése szerint a tavalyi negyedik negyedévben a brit hazai össztermék (GDP) 0,3 százalékkal csökkent negyedéves összevetésben. A visszaesés sokkal meredekebb volt a vártnál, mivel az előzetes elemzői konszenzus 0,1 százalékos GDP-mínuszt valószínűsített a tavalyi utolsó három hónapra.

Elemzői vélemények szerint ezek után megvan a kockázata annak, hogy az utóbbi öt év két hosszú recessziós időszakát most egy újabb követi, vagyis a brit gazdaság hármas mélypontú recesszióba kerülhet. Az első, 2008-2009-es recesszió az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. Az akkori visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.

Nagy-Britannia két év elteltével ismét recesszióba került, mivel 2011 utolsó, valamint 2012 első és második negyedében is csökkent a brit hazai össztermék.

kép forrása