Berlinben megadóztatnák a turistákat
Turistaadó bevezetését javasolja a berlini városvezetés, az idegenforgalmi különadót a tervek szerint júliustól kell majd megfizetni.
A City Tax elnevezésű adó kivetéséhez szükséges a tartományi rangú Berlin parlamentjének hozzájárulása. A Szenátus - a berlini tartományi kormány - keddi előterjesztése szerint az adót a hotelekben, hostelekben, panziókban, kempingekben és egyéb szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák után kell megfizetni. Az adó alapja a nettó szállásdíj, mértéke egységesen 5 százalék.
A súlyosan eladósodott város vezetése évi 20 millió eurót vár az új adótól, a bevételt a turisztikai infrastruktúra fejlesztésére szánják. A kezdeményezést egyebek között azzal indokolták, hogy számos német nagyvárosban, például Kölnben, Hamburgban és Brémában már régen kivetették ezt az adófajtát. A berlini ipari és kereskedelmi kamara (IHK) nem ért egyet az adó bevezetésével, mert attól tart, hogy a szállásköltségek növekedése miatt a turisták kevesebbet költenek majd a városban.
A német országos szálloda- és vendéglátóipari szövetség (Dehoga) már tavaly ősszel tiltakozott, amikor először felmerült az új adó bevezetése. Az érdekvédelmi szervezet szerint a City Tax megkülönböztető és büntető jellegű, és egy olyan ágazatot sújt, amely kiválóan működik és jelentős bevételt termel a városnak. Berlin robbanásszerűen növekvő népszerűségéből profitálnak például a taxisok és a kulturális intézmények is, a különadót mégis kizárólag a szálláshelyek üzemeltetőivel fizettetnék meg - kifogásolta a szervezet. Egyben hangsúlyozta, hogy az ágyadónak is nevezett teher csődbe sodorhatja az ágazat kis- és közepes vállalkozásait, amelyek a nagy piaci verseny miatt nem tudnak árat emelni, és más módon sem tudják kigazdálkodni az új adót.
Berlin kiemelkedően népszerű turisztikai célpont. A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma tavaly elérte a 25 milliót, ami minden korábbinál nagyobb szám, és 2,6 millióval meghaladja az egy évvel korábbit. A 3,5 millió lakosú német fővárosban csaknem 800 szálloda, panzió és hostel működik. A 275 ezer embert foglalkoztató idegenforgalom a legfontosabb gazdasági ágazat a számottevő iparral nem rendelkező városban.
Forrás: MTI Eco
Fotó: WolfgangStaudt/Flickr