Mosogatásért bébiszittert? Ilyen a szívességbank
Tegyük fel, hogy a munkahelyi időbeosztásod miatt nem tudsz délután a kisiskolás gyermekedért menni. Mit tehetsz ebben a helyzetben? Feladhatod az állásodat, és megpróbálhatsz új munkát találni jobb munkaidővel. Ha anyagilag megengedheted magadnak, alkalmazhatsz bébiszittert, aki tanítás után helyetted elmegy az iskolába a gyermekedért. Ha pedig ez túl költséges megoldásnak tűnik, kérhetsz segítséget a szívességbanktól, és felajánlhatod cserébe a saját képességeidet és szabadidődet.
A szívességbank nem új keletű kifejezés, nyugaton már több évtizedes hagyományra tekint vissza, Magyarországon pedig már évszázadok óta alkalmazták a kalákát, főként aratás, betakarítás idején.
A szívességbank rendszer alapja, hogy a tagok az egymásnak végzett munkát saját fizetőeszközzel – a legtöbb esetben nem kézzel foghatóval – számolják el. A tagok ideális esetben közel (például egy kerületben, településen) laknak vagy dolgoznak egymáshoz, így könnyen és rövid időn belül tudnak segíteni egymásnak.
A szívességbank már két-három is működhet, és a lényege, hogy a résztvevői anélkül segítenek egymásnak, hogy pénz bármilyen módon gazdát cserélne – a segítséget segítséggel viszonozzák. Nem kell rögtön nagy dolgokra gondolni, ha a szívességbankra gondolunk, elég, ha néhány kisgyermekes anyuka összeáll, és megbeszélik, hogy a hét adott napján ki vigyáz a barátok gyermekeire, vagy néhány mozogni vágyónak jógaórát adunk, esetleg rendszeresen elmosogatunk mások helyett.
A szívességbankkal sokat lehet spórolni – nyugati tapasztalatok szerint a kalákával egy család a kiadásainak akár 5-10 százalékát is megspórolhatja. Fontos azonban, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a szívességbank nem oldja meg a napi megélhetési problémáinkat. Sokkal inkább egy plusz segítségként tekinthetünk rá, amely ráadásul azzal a remek érzéssel is megajándékozhat bennünket, hogy tudjuk, másoknak segítettünk.
Azonban mint mindennek természetesen a szívességbanknak is vannak buktatói: ha nincs meg a kölcsönös bizalom a tagok között, vagy ha egy tag felrúgja a csoportban elfogadott – általában íratlan, erkölcsi – szabályokat, az nagyban veszélyeztetheti a közösség további fennmaradását.
A legegyszerűbben az ismerőseink, barátaink segítségével indítható el és működtethető a szívességbank, de ma már olyan külföldi és magyar internetes oldalak is működnek, amelyek fórumot biztosítanak a szívességbankot választók számára.
Fotó: FreeDigitalPhotos