Sokat bulizol? Te is pörgeted a gazdaságot!
A bulizást általában a pénzszórás szinonimájaként szokás emlegetni, ám ez nem feltétlenül negatív jelző! Azzal ugyanis, ha sok ember sokat költ, a gazdaság jár jól, különösen most, hogy közelednek a nagy nyári hazai fesztiválok.
Gyakran jársz bulizni? Valószínűleg ezzel te is teszel valamit a hazai gazdaság felpörgetéséért. Ilyenkor ugyanis mindenki szabadabban költekezik, kevésbé figyel oda arra, mire mennyit vesz ki a zsebéből, ami az egyénre nézve a hétvége után nem túl kedvező, a gazdaság egészére viszont pozitívan hat.
Amerikában a tavaszi szünetet tartják az év első igazi buli időszakának. Ilyenkor az ottani fiatalok csapatostul elindulnak valamilyen kellemes meleg helyre, ahol néhány napig önfeledten szórakozhatnak. A tömeges jelenség gazdasági hatásait John Laurie, a New Orleans Egyetem kutatója viszgálta disszertációjában.
Laurie a floridai, texasi és arizonai forgalmi adók at és a hotelektől beszedett közterheket vette górcső alá. A kutató azonban végül azt állapította meg, hogy ugyan egyes kocsmák és panziók jól járnak a bulizó fiatalokkal, de összességében nem mutatható ki pozitív gazdasági hatás, vagyis az adóbevételek egyáltalán nem voltak kiemelkedőek márciusban és áprilisban.
John Laurie a szerény gazdasági hatást azzal indokolta, hogy az egyetemista fiatalok jellemzően nem túl vagyonosak, ezért hiába vannak sokan, igazából keveset költenek. Ugyanakkor rávilágított: valószínűleg később indulna be a vendéglátóipari egységek számára a szezon, ha a tavaszi szünetben nem indulnának el a fiatalok tömegei.
Magyarországon egyelőre nem készült ilyen vizsgálat, ám ha valaki belekezdene, mindenképpen a három nyári hónapot, és elsősorban a három nagy hazai nyári fesztivál helyszínét – Zamárdi, Sopron és Budapest - kellene vizsgálnia.
Aki ilyen kutatásra adná a fejét, nagy valószínűség szerint sokkal pozitívabb eredményre jutna, mint amerikai kollégája. A Magyarországon rendezett egyhetes fesztiválok ugyanis bulizó fiatalok ezreit vonzzák hazánkba külföldről. Márpedig az a fiatal, aki egy ilyen nagyszabású buli kedvéért vállalja az ideutazás, az itt tartózkodás, valamint a borsos belépőjegy kifizetését, az az átlagos magyar fiataloknál nagyobb pénztárcával rendelkezik, ezért többet is költ, mint hazai társai.
Bár egy vizsgálat akkor lenne igazán objektív, ha figyelembe venné az ilyenkor megnövekedő szabálysértések és károk okozta kiadásokat is, vélhetően a végeredmény ezekkel együtt is pozitív maradna.
Fotó: FreeDigitalPhotos