Akár a minimálbér felét is a háziállatra költjük
A magyar kutya- és macskatartók 39 százaléka, vagyis nemrég készült felmérésben a válaszadók több mint egyharmada már költött 10 ezer forintnál többet házi kedvencei orvosi ellátására, sokan azonban akár 40 ezer forintot is áldoztak kisállataik egészségére.
Magyarországon a gazdák több mint 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kutyája vagy a macskája életét csak nagyon drága orvosi beavatkozás árán lehetett megmenteni – derül ki az egoMedia felméréséből. Az eredmények szerint azok között, akik adtak már ki pénzt a háziállatuk gyógyításáért, a válaszadók 60 százaléka a szükséges állatorvosi ellátásra 10 ezer forintot meghaladó összeget fizetett, 25 százalékuknál azonban 40 ezer forintnál is többre rúgott a nélkülözhetetlen segítség.
Az állatorvos felkeresése a legkevésbé sem mondható olcsó mulatságnak. Egy egyszerű orvosi vizsgálatért 3-8 ezer forint körüli összeget kell kifizetnünk. Ha gyógyszeres kezelésre, antibiotikumok, injekciók adására van szükség, azért szintén 3-5 ezer forintot kell áldoznunk alkalmanként – a teljes gyógyulás pedig betegségtől függően eltarthat akár több hétig is. Ennél is nagyobb költséget jelenthet egy szükséges műtét elvégzése. Az operációk ára akár a 60-80 ezer forintot is elérheti: egy gyomorműtét a házikedvenceknél 60 ezer forintba kerül, míg egy porckorongsérv gyógyítása 80 ezer forint.
A felmérésből az is kiderült, hogy a hazai kutyatulajdonosok 20 százaléka elmulasztotta kedvencén elvégeztetni az idén január 1-jétől kötelező mikrochipes megjelölést, az ezért járó akár 45 ezer forintos bírság így még tovább növelheti az állattartással kapcsolatos költségeket.
A kutatás során a kötelező chipeztetést elmulasztó kutyások 41 százaléka válaszolt úgy, hogy anyagi okok miatt nem tett eleget a jogszabálynak, egyéb okra hivatkozva 32 százalék nem gondoskodott a mikrochip beültetéséről, a válaszolók 20 százaléka pedig azt közölte, hogy még csak készül a beavatkozás elvégeztetésére. A válaszadók közül sokan pedig még csak nem is hallottak a tavaly augusztustól, illetve idén januártól jelentősen szigorodó állatvédelmi szabályokról, illetve nem tartják fontosnak a törvényeknek való megfelelést.
Fotó: FreeDigitalPhotos