Nem akarnak hitelt a fiatalok
Hazánkban a fiatalok túlnyomó többsége igénybe veszi a banki szolgáltatásokat – elsősorban a folyószámlát és a bankkártyát – a hitelfelvételt azonban több mint 40 százalékuk elutasítja – derült ki egy nemrég készült hazai felmérés eredményeiből.
A fiatalok túlnyomó többsége – 89 százaléka – ügyfele valamelyik banknak, a 26-29 évesek közel negyede (23,6 százalék) pedig több bankkal is kapcsolatban áll. Ugyanezen korosztály körében közel 6 százalék azoknak az aránya, akik még nem ügyfelei egyetlen banknak sem. A fiatal munkanélküliek körében – akik a vizsgált korosztály 26 százalékát teszik ki – viszont kiugróan magas, 32 százalék azoknak aránya, akiknek nincs választott bankjuk. A dolgozó fiatalok körében pedig csupán 5,7 százalék azoknak az aránya, akik nem bankon keresztül intézik pénzügyeiket – számol be az eredményekről a tanulmány.
A 19 és 29 év közötti fiatalok 85 százaléka rendelkezik bankkártyával, ez az arány a diákok körében 91 százalék. A használt banki termékek számában emelkedő tendencia figyelhető meg a kor előrehaladtával, vagyis az eredmények szerint minél idősebb valaki, annál több banki szolgáltatást vesz igénybe.
Annak ellenére, hogy a fiatalok körében ma már igen elterjedt a bankkártya és a folyószámla, feltűnően magas azoknak az aránya, akik elutasítják a hiteleket: a 19 és a 29 év közöttiek 43 százaléka értett egyet teljesen vagy nagyobbrészt azzal, hogy semmilyen körülmények között nem venne fel hitelt. Ez az arány a fiatalok bankokba, és még inkább a hitelekbe vetett bizalmának hiányát jelzi.
A hitelt elutasító fiatalok igen magas arányának a hátterében több tényező is állhat. Egyrészt az, hogy a fiatalok körében igen magas a munkanélküliek aránya, másrészt az, hogy az utóbbi években sokuknak (saját maguknak vagy szüleiknek) volt hitelekkel kapcsolatos rossz tapasztalata, harmadrészt az, hogy számos bedőlt hitelről és emiatt tönkrement családokról szóló hírt hallottak.
Azon fiataloknak, akiknek van hitelük, az esetek 88 százalékában gondot jelent a törlesztés, 61 százalékuknak pedig igen komoly anyagi terhet jelent – derül ki az eredményekből. Ezen fiataloknak 6 százalékának a lakáshitel, 3 százalékuknak az autóhitel, 12 százalékuknak pedig az egyéb, főként fogyasztási hitelek törlesztése okoz gondot. A fiatalok 28 százaléka rendelkezik diákhitellel, és csak további 3 százalék tervezi, hogy ebből finanszírozza a tanulmányainak költségeit.
Fotó: FreeDigitalPhotos