Árvereznék a házad? Van mentőöv!
Nem bírod fizetni a házra felvett hitel törlesztőrészleteit? Van megoldás! Egyáltalán nem szükségszerű, hogy a nehéz anyagi helyzetbe került emberek elveszítsék az otthonukat. Létezik ugyanis néhány olyan megoldás, amely segíthet talpra állni.
Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mi történik, ha a hitelünk törlesztőrészleteinek fizetésével elmaradunk. Ebben az esetben az ügyünk a végrehajtási eljárás kezdetén egy végrehajtói irodához kerül. Az ott dolgozók felveszik velünk a kapcsolatot, és a bankszámlánkra hatósági átutalási megbízást adnak ki vagy letiltják a jövedelmünket.
Mindezt azért teszik, hogy a tartozásunkat kiegyenlítsék. Ha ebből a bevételből belátható időn belül ki tudjuk egyenlíteni a tartozást, akkor a probléma meg is oldódik, a tartozást visszafizettük, és nem fenyeget a továbbiakban az a veszély, hogy elveszítjük az otthonunkat. Ha azonban ezzel a lépéssel sem sikerül látványosan törleszteni a tartozásunkat, a végrehajtónak kötelessége lefoglalni az adós tulajdonában lévő ingóságokat és ingatlant; majd lefolytatni az árverést.
Létezik azonban néhány olyan megoldás, amellyel elkerülhető a kilakoltatás és az árverezés. Első lépésként felkereshetjük a tizenegy vidéki nagyvárosban működő pénzügyi fogyasztóvédelmi tanácsadó irodák egyikét. Itt egyebek mellett hitel törlesztésével kapcsolatos felmerülő nehézségek kezelésére is adnak életviteli és jogi tanácsokat.
Lehetőség van arra is, hogy a hiteltartozás átütemezését kérjük. Ebben az esetben a hitelt nyújtó bankot érdemes felkeresni, és annak pénzügyi szakértőjével közösen megtalálni a megoldást a problémára.
A tárgyalás során a hitel több paraméterét is módosíthatjuk a bankkal közösen. Kérhetjük például a futamidő meghosszabbítását, így a tőketörlesztés hosszabb időszakaszon keresztül oszlik el, emiatt pedig csökken a törlesztőrészlet nagysága. Fontos tudni, hogy ha valaki az ingatlancélú jelzáloghitelének fizetésével legalább napot késik, a ő alatt egy alkalommal írásban kezdeményezheti a futamidő meghosszabbítását legfeljebb öt évvel. Ezt a kérelmet a hitelező bank alapos ok nélkül nem tagadhatja meg.
Egyes hitelezők lehetőséget biztosítanak tőketürelmi idő igénybevételére is. Ez azt jelenti, hogy a türelmi időszak alatt (0,5-3 év közötti időszak) a hitel tőketörlesztését nem kell fizetni, a bank csak a kamatok és díjak havi törlesztését kéri. én segítség lehet az átmenetileg megállapított alacsonyabb kamatteher is. Egyes pénzügyi intézmények meghatározott időre biztosítják a kamatmérséklést.
Egyes hitelszolgáltatók kínálnak olyan speciális megoldást is, melynek keretében a tartozás és az esetleges díjak összegének megfelelő áron egy lízing társaság megvásárolja az adós lakását, és ún. nyílt végű visszlízingszerződést köt vele. Az adós a továbbiakban ízingdíjat fizet a lízing futamidejének végéig. A futamidő végén, ha visszafizettük a teljes hitelt, az adós újra az ingatlan tulajdonosává válhat.
Deviza alapú jelzáloghitel esetén, ha forintban törlesztjük a tartozásunkat, választhatjuk az árfolyamgátat is. Ebben az esetben a törlesztőrészletet öt évig rögzített árfolyamon fizetjük, így nem fenyeget az a veszély, hogy az árfolyam előnytelen változása miatt megemelkednének a törlesztőrészletek. A tényleges árfolyam és a rögzített árfolyam közötti különbözet egy gyűjtőszámlán gyűlik, amelynek egy részét az állam és a bank, egy részét pedig az adós fizeti. Az árfolyamgát legnagyobb előnye, hogy biztonságot ad abbaaz esetben, ha a forint a devizákkal szemben gyengülne.
Fotó: FreeDigitalPhotos