Családi pótlék: mikor mi jár?
A családi pótlék nem más, mint az állam hozzájárulása a gyermekek neveléséhez. Alapvetően két jogcímen jár: nevelési ellátásként és iskoláztatási támogatásként. Megmutatjuk, mikor és meddig jár a családi pótlék.
Az állam havi rendszerességgel hozzájárul a gyermekek nevelésével, iskoláztatásával járó költségekhez nevelési ellátás vagy iskoláztatási támogatás formájában, e két jogcímen kapott támogatást hívjuk együttesen családi pótléknak.
A nevelési ellátás a gyermek születésétől kezdve jár a szülőnek vagy a gyámnak, mindaddig, amíg a gyermek tankötelezetté nem válik. Ez egészen pontosan azt jelent, hogy a gyermek tankötelezetté válása évében október 31-ig jár. Tankötelezetté akkor válik a gyermek, ha eléri az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, legkorábban abban az évben, amelyben a hatodik, legkésőbb, amikor a nyolcadik életévét betölti.
A nevelési ellátás megszűnése után iskoláztatási támogatást kap a gyermek után a szülő. Ez ugyanazon év november 1-jétől jár, mint amikor a nevelési ellátás megszűnik, így biztosítva a folytonosságot a családi pótlék nyújtásában.
Az iskoláztatási ellátás mindaddig jár, amíg a gyermek tanköteles, vagy ameddig közoktatási intézményben tanulmányokat folytat. A tankötelezettség ma a tanuló tizenhatodik életévének betöltéséig tart, vagyis eddig a családi pótlék biztosan jár a gyermek után. Az iskoláztatási támogatás a tankötelezettség fennállása alatt a tanulói jogviszony szünetelésének időtartamára is jár.
A tizenhatodik év betöltése után továbbra is jár az iskoláztatási támogatás, de csak abban az esetben, ha közoktatási intézményben (általános iskola, gimnázium, szakmunkásképző iskola, szakiskola, szakközépiskola, stb.) tanul. Ebben az esetben annak a tanévnek az utolsó napjáig jár a családi pótlék, amelyben a gyermek a 20. életévét, sajátos nevelési igényű gyermek esetén a 23. életévét betölti.
Azzal párhuzamosan, hogy a családi pótlékra való jogosultság megszűnik, a családi adókedvezményt sem érvényesíthetjük a továbbiakban az érintett gyermekkel kapcsolatban.
Alapvetően egy gyermek után járó családi pótlék csak egy jogosultat illet meg, vagyis ha a gyermek szülei elváltak, csak az egyik szülő kaphatja a családi pótlékot. Ez alól kivétel az a helyzet, amikor jogerős bírósági döntés alapján a gyermek szülei egyenlő időszakban felváltva gondozzák gyermeküket. Ilyen esetben a családi pótlékra 50-50 százalékos arányban mindkét szülő jogosult lehet.
Fotó: FreeDigitalPhotos