Mennyibe kerül egy válás?
Tény hogy hazánkban a házasságok fele válással végződik. Éppen ezért bármennyire is bízunk abban, hogy a mi házasságunk más lesz, nem árt tudni arról, hogy mivel is jár az, ha mégis úgy dönt egy házaspár, hogy nem tudnak tovább együtt élni. A lelki megpróbáltatásokon túl az anyagi veszteség is igen nagy lehet.
A válás folyamata egy írásos kérelemmel indul, amelyben kérjük a házasság felbontását. Emellett a válás kezdeményezőjének, vagyis a felperesnek 30 ezer forintos illetéket kell fizetnie. Ha a házasság felbontását mindkét fél kéri, úgy az illetéket is közösen fizetik, de átvállalhatja az egyik fél is.
A benyújtott kérelemben le kell írni, hogy közös megegyezéssel történik-e, ha nem, akkor pedig fel kell sorolni a házasság megromlásához vezető okokat. Ezután következnek a tárgyalások, amelyek közül az elsőn minden esetben jelen kell lennie mindkét félnek. A legtöbb tárgyaláson ügyvédre is szükség van, ez általában 70-300 ezer forintba kerülhet. Amikor a bíróság meghozta az ítéletet, a házasság megszűnik.
További költségeket jelenthet, ha a gyermekek elhelyezéséről vagy a vagyonmegosztásról is dönteni kell. Ebben az esetben az ügyvédi munkadíjon túl a szakértői munkáért is fizetni kell. A vagyonmegosztási per esetében ez a költség általában 70-120 ezer forint körül alakul. Ezt az összeget a szakértői vélemény kérőjének kell fizetnie, de az eljárás végén a per teljes költsége megoszlik a két fél között.
Ha a felek nem tudnak megegyezni a közös vagyon megosztásán, és a bíróságon kérik a vagyonmegosztást, vállalniuk kell, hogy a követelt vagyon 6 százalékát illetékként befizetik. A közös ház vagy lakás esetében lehetőség van arra, hogy az egyik fél kifizesse a házastársnak járó vagyont készpénzben. Ha azonban erre nincs pénze, elárverezhetik a közös ingatlant.
Ha van közös gyermek, akkor dönteni kell a gyerektartás összegét illetően is. Ennek összege nem haladhatja meg a szülő jövedelemének 50 százalékát. Egy gyermek esetében ez az összeg a kereset 15-25 százaléka szokott lenni, több gyermek esetében pedig arányosan állapítják meg a tartásdíjat. A gyermektartásról nem lehet lemondani, de egy nagyobb ajándékkal kiváltható a rendszeres juttatás, például azzal, ha egy lakást a gyermek nevére írat a szülő.
Az, hogy mennyire költséges egy válás, jórészt az határozza meg, hogy a megegyezés mennyire hosszadalmas, és hogy meg tudnak-e egyezni a felek a gyermek elhelyezésében és a vagyon megosztásában. Ugyanakkor egy házassági szerződéssel – mely részletezi a tulajdonjogok, illetve az esetleges későbbi követelések mértékét – könnyen megelőzhető, hogy a válás anyagi bonyodalommal járjon.
Fotó: FreeDigitalPhotos