Jump to content

Több fiatal lakik otthon a válság óta

2013. 09. 11. 00:00

Komoly gazdasági és szociális problémákhoz vezethet az, hogy jelenleg sokkal több fiatal lakik otthon, mint 30, vagy 50 évvel ezelőtt – legalábbis az Egyesült Államokban. Az otthonmaradás legfőbb oka a pénzhiány, a fiatalok munkanélkülisége pedig Európában, illetve Magyarországon sem jelent kisebb gondot.

Nem csak a gazdasági mutatókban, de a társadalmi berendezkedés változásaiban is meglátszik a 2008-ban kitört gazdasági és pénzügyi válság. Az amerikai Berkeley egyetem legutóbbi tanulmánya ugyanis arra mutat rá: az elmúlt évtizedekhez képest ma sokkal több az olyan fiatal, aki nem engedheti meg magának a szüleitől való különélést.

Az Egyesült Államokban jelenleg a 25 és 44 év közötti lakosság mintegy 17 százaléka lakik még mindig otthon, szemben az 1980-ban mért 9, vagy az 1960-ban regisztrált 12 százalékkal. A legtöbben, akik még mindig a szüleikkel élnek, egyedülállók, egyetemi vagy főiskolai diplomával nem rendelkezők, és férfiak. A kutatás arra is rávilágított, hogy míg 50 évvel ezelőtt még azért maradtak otthon sokáig a fiatalok, hogy gondoskodjanak a szüleikről, addig ma kényszerből nem költöznek el, mivel nincsenek ehhez elég jó anyagi helyzetben.

A Berkeley tanulmánya szerint a trend egyértelmű: az idősek egyre kevésbé szorulnak rá gyermekeik pénzügyi segítségére vagy gondviselésére, miközben a fiatalok – szintén pénzügyileg és lakhatási tekintetben – egyre inkább függenek szüleiktől.

Mindez egyrészt rámutat az időskori szociális biztonság fejlődésére, másrészt viszont rendkívül elkeserítő képet ad. Az látszik, hogy az Egyesült Államok nem tett eleget annak érdekében, hogy a fiatal generációk munkához, otthonhoz, és biztos megélhetéshez jussanak. A minimálbér stagnálása, a közoktatás minőségének romlása és a felsőoktatás megdrágulása mind-mind oda vezetett, hogy a mai fiatalok egyre nehezebben tudják elkezdeni a felnőtt életüket.

Claude Fischer, a Berkeley professzora szerint a fenti tendenciának nagyon komoly hosszú távú szociális, társadalmi és gazdasági hatásai lesznek, melyekkel az amerikai államnak a lehető leghamarabb foglalkoznia kellene. A professzor a megoldásra is utal: jobb minőségű közoktatásra, olcsóbb felsőoktatásra, magasabb minimálbérre és a fiatalok munkához jutásának támogatására van szükség.

Bár a Berkeley tanulmánya az Egyesült Államokra koncentrált, a legtöbb megállapodása az európai, azon belül pedig a magyar fiatalokra is igaznak látszik. Habár nyilvánvaló, hogy egy fiatal élete otthon a legolcsóbb, hiszen így a lakhatással járó állandó költségek megoszlanak a családtagok között, amennyiben ez kényszerből, a munkanélküliség miatt történik, úgy az bármilyen országban komoly gazdasági és szociális problémákhoz vezethet.


Fotó: FreeDigitalPhotos