Jump to content

Mi a közösségi mezőgazdálkodás?

2013. 10. 02. 00:00

Ki ne örülne annak, ha tudná, hogy honnan származik az a zöldség vagy gyümölcs, amit megeszik? Vannak, akik kisebb-nagyobb áldozatot is hoznak azért, hogy ez megvalósuljon. Összefognak, és közösen termeltetik meg a szükséges növényeket. Ők éltetik a közösségi mezőgazdálkodás intézményét.

A közösségi mezőgazdálkodás során húsz-harminc család összefog, és közösen állják egy kisebb-nagyobb földterület megművelését, vagy akár megtermelik a saját maguk számára szükséges zöldségeket és gyümölcsöket. Ezzel a módszerrel mindenki jól jár: a városi családok ellenőrzött módon termelt zöldségeket és gyümölcsöket ehetnek, és a földterülettel rendelkező vidéki családok számára is biztos hátteret adhat egy-egy közösség.

Te is szívesen részese lennél egy ilyen közösségnek? Lássuk, hogyan is működik! Először is találnotok kell néhány barátot, ismerőst, rokont, akik szintén részt szeretnének venni a közösségi mezőgazdálkodásban. Szükségetek van egy megbízható gazdára vagy gazdákra is, akik a közösség igényeit szem előtt tartva megtermelik a szükséges élelmiszert. Mindenkit el kell hívnotok egy találkozóra, és itt meg kell vitatnotok a termelés részleteit, tulajdonképpen tervet kell készítenetek. Éves tagdíjat is fizetnetek kell, ebből lehet megvásárolni a szükséges terményeket, vetőmagokat, fákat. Ezek után minden héten megkapjátok az éppen érő gyümölcsöket és zöldségeket, amelyek a földterületen megteremnek. Így garantáltan friss, ellenőrzött, vegyszermentes ételeket ehettek.

Persze mindennek ára van. A terményekért fizetni kell, egyes közösségekben előre meghatározott összegeket, másokban becsületkassza alapján, mindenki annyit fizet, amennyit éppen nélkülözni tud. Mivel minden tagnak az az érdeke, hogy a közösség fennmaradjon, ezért a saját felelősségét is érzi, emiatt pedig biztosan mindenki befizeti a működéshez szükséges tagdíjat.

Magyarországon is működik néhány közösség, ilyen többek között a Háromkaptár Biokert, az Átalakuló Wekerle, a Privát Lecsó, Herencsényi Ökotársulás vagy a szigetmonostori Biokert. Ám az igazán jól működő, több éves múltra visszatekintő példákat külföldön találjuk. Európában először Svájcban alakultak közösségek által támogatott mezőgazdasági csoportok. Közöttük van néhány, amely vegyszermentesen, és olyan is, amely biominősítéssel termel. Egyes közösségek a gyümölcsök és a zöldségek mellett tartós élelmiszereket, például sajtot, kenyeret, bort, olajt és lisztet is biztosítanak tagjaiknak.


Fotó: FreeDigitalPhotos