Ezeket a szakmákat keresik külföldön
Külföldön szeretnél munkát vállalni, de nem tudod, hogy milyen esélyekkel vághatsz neki az álláskeresésnek? Hogy az unión belül melyek a legkeresettebb szakmák, az az Európai Bizottság által nemrég kiadott tanulmányból kiderül.
Eszerint a kereskedelmi és az egészségügyi szektorokban jó kilátások várnak a munkakeresőkre. Főként azért, mert a betöltetlen állásokra ezen a két területen kevésbé hatottak a recessziós folyamatok. Sőt, ezen idő alatt az egészségügyi szektorban a betöltetlen munkahelyek száma növekedett, miközben az álláskeresők száma nagyjából a korábbi szinten maradt. Ezzel ellentétben a termelő és az építő szektorban kevesebb munkalehetőség van, mint a válság előtt. Ennek oka, hogy e két szektor jelentős csökkenéssel reagált a válságra.
A legkeresettebb, diplomát nem igénylő szakmák között szerepel a bolti eladó, a pincér és az egészségügyi gondozó. A magasan képzett szakemberek közül pedig főként a pénzügyi, a mérnöki, a tervezői és az adminisztrációs területeken keresnek szakembereket az Európai Unióban.
A gazdasági válság kirobbanása óta főként az oktatás (2007 és 2010 között 58 ezerrel), a mezőgazdaság (55 ezerrel), és a bolti eladói területen (31 ezerrel) növekedett a munkavállalók száma – állapította meg a tanulmány. Emellett azonban növekedett az üzleti szakemberek (28 ezerrel), az egészségügyi szakemberek (14 ezerrel) és a pszichológusok (23 ezerrel) körében is a munkakeresők száma.
A tanulmány azt is megállapítja, hogy az adatok alapján egyre magasabb igények jelentkeznek az alkalmazottak végzettsége terén: miközben csökken a kereslet az alacsony képzettségűek iránt, nagy és stabil igény van a középszintű végzettséggel rendelkező munkavállalók iránt.
A 25 legkeresettebb foglalkozás között három egészségügyi szakma is szerepel: keresettek az ápolási szakemberek és a szülésznők, az orvosi és gyógyszerész technikusok, de keresettek a fogorvosok, a gyógyszerészek és a gyógytornászok is. Nagy problémát jelent az Európai Unión belül a képzett ápolók hiánya, amely többek között a nyugdíjas kort elérő ápolók és szülésznők növekvő száma, a jelentős lemorzsolódási ráta, és a nehéz fizikai munkára való hajlandóság hiánya miatt alakul ki.
Fotó: FreeDigitalPhotos